نحوه تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی در یخچال

تشخیص روغن زیتون در یخچال

خرید روغن زیتون اصل امروزه به یکی از مشکلات اساسی طرفداران زندگی سالم شده است. این روغن از مصرف روزانه گرفته تا تولید لوازم بهداشتی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روغن‌ گیاهی ترکیبات خیلی مفیدی وجود دارد که هر کدام می‌تواند تأثیر مثبتی را بر بدن شما بگذارد. یخ زدن روغن زیتون و انجماد آن در هوای سرد و یخچال کاملاً طبیعی هست. روغن زیتون در هنگام انجماد مشکلی ایجاد نمی‌کند و با قرار گرفتن در دمای معمولی به حالت اولیه و عادی خود برمی‌گردد. به طور کلی پس از یخ زدن روغن زیتون در یخچال می‌توانید مجدد آن را مصرف نمایید.

تشخیص روغن زیتون اصل در یخچال

روش‌های مختلفی برای تشخیص روغن زیتون اصل و طبیعی وجود دارد. روغن زیتون اصل و با کیفیت باید بوی میوه زیتون، سبزی یا سیب بدهد که بستگی به نوع زیتون و زمان برداشت آن دارد. یکی از راه‌های شناسایی روغن زیتون اصل، خالص و طبیعی قرار دادن آن درون یخچال است. در این بین توجه داشته باشید که منجمد شدن یا بستن روغن زیتون در یخچال یا در هوای سرد امری کاملاً طبیعی است اما با این تفاوت که روغن زیتون منجمد شده را زمانی که در دمای معمولی محیط قرار می‌دهید باید بلافاصله به حالت عادی و اولیه خود بازگردد. پس در صورتی که روغن زیتون را به مدت ۲۴ ساعت درون یخچال قرار دهید و همچنان حالت مایع خود را حذف کرد، یعنی روغن زیتون اصل نیست و با روغن‌های دیگر اشباع شده است.

یکی از شرایط نگهداری روغن زیتون اصل این است که در جای خنک و تاریک نگهداری شود که بر این اساس اغلب مصرف کنندگان این روغن گیاهی را در بطری‌های شیشه‌ای و در یخچال نگهداری می‌کنند.

آیا آزمایش در یخچال از نظر علمی دقیق است؟

خیر، طبق تحقیقات جدید مرکز زیتون UC Davis. محققان با آزمایش هفت نمونه در شرایط سرد طی هشت روز دریافتند که آزمایش یخچال در تشخیص خلوص یا کیفیت روغن زیتون غیرقابل اعتماد است.

دن فلین، مدیر اجرایی مرکز زیتون UC Davis گفت: «هیچ یک از نمونه‌های ما پس از ۶۰ ساعت در یخچال آزمایشگاهی با دمای ۴۰٫۵ درجه فارنهایت هیچ نشانه‌ای از انجماد نشان ندادند. حتی پس از ۱۸۰ ساعت، نمونه‌ها هرگز به طور کامل جامد نشدند.

بنابراین مرکز زیتون مطالعه‌ای انجام داد؛ آنها هفت نمونه از جمله یک روغن زیتون، یک روغن کانولا، یک روغن گلرنگ و دو مخلوط یکدیگر را در یخچال قرار دادند. برخی از نمونه‌ها انجماد جزئی را در ته بطری‌ها نشان دادند، اما هیچ کدام به طور کامل جامد نشد. (+)

تحقیقاتی دیگر نیز انجام شده که نشان می‌دهد که این روش دروغ است که در لینک زیر بیان کرده ایم:

چطور روغن زیتون مرغوب را شناسایی کنیم؟

شناسایی روغن زیتون از طریق بو یکی از بهترین روش‌های شناسایی روغن زیتون مرغوب هست. روغن زیتون باید بوی گسی و تلخی زیتون را بدهد؛ پس در صورتی که بوی خوشی را احساس نکردید، امکان فساد و یا تقلبی بودن روغن زیتون است و بهتر هست آن را مصرف نکنید. همچنین شما می‌توانید از طریق طعم روغن زیتون نیز کیفیت و سلامت آن را مورد بررسی قرار بدهید. برای این کار چند قطره از این روغن را بر روی زبان خود بریزید به گونه‌ای که سقف دهان شما را نپوشاند. طعم روغن زیتون بی ‌کیفیت به کندی بر روی زبان شما پخش می‌گردد.

رنگ طبیعی روغن زیتون اصل

تشخیص روغن زیتون اصل از طریق رنگ نمی‌تواند معیار مناسبی باشد؛ زیرا تشخیص بهترین رنگ روغن زیتون کار آسانی نیست و نیاز به مهارت بسیار زیادی دارد. افراد سودجو می‌توانند به سادگی رنگ روغن زیتون را با استفاده از روش‌های مختلف تغییر بدهند. بسیاری از افراد این روغن را در پشت ویترین مغازه خود قرار داده و غافلند که نور خورشید فواید و خواص آن را از بین می‌برد. مصرف روغن‌هایی که در مقابل نور و حرارت قرار گرفته است، مزه و بوی خوبی ندارند و طعم و خاصیت اصلی از بین رفته است. به همین دلیل مصرف آن توصیه نمی‌گردد.

امکان یخ زدن روغن زیتون اصل در یخچال وجود دارد؟

یخ زدن روغن زیتون و انجماد آن یکی از روش‌های تشخیص کیفیت روغن زیتون فرابکر هست. اسید اولئیک که یکی از اسیدهای عالی موجود در روغن زیتون است، ۷۰ درصد چربی‌های این روغن را تشکیل می‌دهد و دمای انجماد زیر ۱۱ درجه سانتی‌ گراد دارد. این روغن بلافاصله با قرارگیری در دمای معمولی به حالت اولیه خود برمی‌گردد؛ بنابراین در صورتی که روغن زیتون اصل خریداری می‌کنید می‌توانید مطمئن شوید که این روغن با یخ زدن هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. شما می‌توانید انواع قیمت روغن زیتون را در فروشگاه ۰۱۳ مشاهده کنید.

روغن زیتون اصل را از کجا بخریم؟

همه افراد خرید روغن زیتون رودبار را به باقی جاها ترجیح می‌دهند اما شاید برای شما مقدور نباشد که این مسیر را برای تهیه روغن زیتون را طی کنید؛ بنابراین باید این روغن از مراکز معتبر خریداری کنید. در حال حاضر سایت‌ها و فروشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارد که در زمینه فروش روغن زیتون فعالیت می‌کند. بعضی از افراد سودجو به دلیل کسب سود بیشتر مقداری از روغن زیتون نامرغوب را به روغن اصل اضافه نموده که خلوص آن را کاهش می‌دهند. زیتون ۰۱۳ یکی از تولیدکنندگان روغن زیتون فرابکر و بکر هست که محصولات خود را به صورت مستقیم به فروش می‌رساند.

جمع بندی

به طور کلی روغن زیتون برای بدن بسیار مفید هست لذا هم خوردن و مالیدن آن بر روی پوست و مو توصیه می‌گردد. برای خوردن و مصرف روغن زیتون باید دقت کنید که حتماً از نوع مرغوب و اصل آن را تهیه کنید تا ضمن طعم و عطر فوق العاده از خواص بالایی نیز برخوردار باشد. راه‌های زیادی برای تشخیص روغن زیتون اصل از فرع وجود دارد که شما می‌توانید خودتان نوع عالی را تشخیص دهید؛ اما فروشگاه زیتون ۰۱۳ آماده خدمت رسانی و ارائه بهترین و مرغوب‌ترین روغن زیتون به شما عزیزان هست.

چطور خالص بودن روغن زیتون را تشخیص دهیم؟

تشخیص روغن زیتون اصل و خالص از ناخالص آن کار دشواری است اما شما می‌توانید بهترین نوع آن را از فروشگاه زیتون ۰۱۳ تهیه کنید. برای این که میزان خلوص این روغن را تشخیص بدهید چند قطره از آن را در داخل ظرف شیشه‌ای ریخته و محکم در آن را ببندید. یک شبانه روز این روغن را در یخچال بگذارید. بعد از یخ زدن روغن زیتون در صورتی که روغن آن جدا نگردد می‌توانید نتیجه بگیرید که این روغن از خلوص بسیاری برخوردار هست. همچنین چنان چه این روغن به شکل مایع باقی بماند، امکان تقلبی بودن آن وجود دارد.

ماندگاری روغن زیتون ارگانیک چقدر است؟

شاید شما نیز در انباری و یا قسمت‌های دیگری از خانه خود روغن زیتون گذاشته کرده باشید و پس از مدتی آن را پیدا کرده‌اید. در این حالت از خود می‌پرسید که آیا روغن زیتون خراب شده و یا سالم هست؟ این روغن برگرفته از میوه زیتون بوده و طبیعی است که بعد از مدتی فاسد بشود. در این حالت روغن زیتون ضرری برای بدن ندارد؛ اما طعم آن مطلوب نیست و هیچ فایده‌ای هم برای بدن ندارد. روغن‌هایی که از انقضای آن گذشته باشد طعمی تلخ به خود می‌گیرند و نمی‌توان از آن برای آشپزی استفاده نمود؛ اما می‌توانید از این روغن برای پوست و موی خودتان استفاده کنید.

4.6/5 - (17 نفر امتیاز دادن)
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

4 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • المیرا قاسمی
  2022-11-19 11:53 ب.ظ

  روغن زیتون فرابکر که من از این سایت خریدم تو یخچال یخ زد ولی این ملاک خوبی واسه اصل بودن نیست و من چون برگه آزمایش شون و دیده بودم خریدم چون معتبر بود واقعا هم طعم و مزه عالی بود. کسی میخواد بخره شک نکنه.

  پاسخ
 • عالیه لرستانی
  2022-11-19 11:57 ب.ظ

  شاید میشه با جرات بگم روغن زیتون خالص و فرابکر که از این سایت خریدم رو تو ایتالیا فقط طعمش رو چشیده بودم. کیفیتش عالیه کارتون حرف نداره. رودبار از نظر کیفیت روغن زیتون جهانی شناخته شده ست دست مریزاد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست