آموزش طرز روغن گیری زیتون ۱۰۰% ارگانیک

آموزش روغن گیری زیتون

خرید روغن زیتون امروزه به یکی از مشکلات اساسی مصرف کننده‌ها بدل شده است. بازار این روزها پر از جنس‌های تقلبی و بی کیفیت است که مشتریان را از خرید منصرف می‌کند؛ اما شما می‌توانید بهترین روغن زیتون را از فروشگاه زیتون ۰۱۳ تهیه کنید. ما قصد داریم در این مقاله به شما نحوه روغن گیری ۱۰۰ درصد ارگانیک، حتی در منزل به روش‌های سنتی را آموزش دهیم؛ اما دقت کنید که این کار نیاز به تجربه بالا است و اگر این تجربه را ندارید می‌توانید از سایت ما بهترین روغن زیتون خوراکی فرابکر و مالشی را سفارش دهید.

روغن گیری زیتون به روش سنتی

روغن‌گیری از زیتون از گذشته‌های خیلی دور رایج بوده است و هر فرهنگی روش مخصوص خود را در تولید این روغن داشته است. قدیمی‌ها برای گرفتن روغن زیتون، میوه زیتون را با ضربه زدن به درخت زیتون روی یک پارچه جمع می‌کردند، سپس آن‌ها را آسیاب کرده و حرارت می‌دادند تا روغن پس دهد. شکل سنتی آن در حال حاضر به صنعتی تبدیل شده است و روغن‌گیری از زیتون توسط دستگاه‌های طراحی شده به این منظور انجام می‌شود؛ اما آن‌هایی که دوست دارند در خانه روغن زیتون تهیه کنند می‌توانند از شیوه‌ی سنتی استفاده کنند که در اینجا شرح می‌دهیم.

چگونه در خانه روغن زیتون بگیریم؟

نحوه روغن گیری زیتون

زیتون تازه با کیفیت را پس از برداشت شسته و پس از جدا کردن هسته آن، زیتون‌ها را خرد یا آسیاب کنید (آسیاب کردن زیتون نتیجه بهتری به شما می‌دهد). زیتون‌های آسیاب شده را در ظرفی حرارت داده تا کم کم روغن خود را پس دهند. سپس تفاله و روغن را در صافی بریزید و با وارد کردن فشار به تفاله باقی مانده روغن آن را جدا نمایید. ریختن تفاله در پارچه‌ای محکم و تمیز برای این کار بهتر است؛ چون راحت‌تر می‌توان به پارچه فشار آورد. فشار وارد کردن معمولاً با کمک اهرم‌هایی صورت می‌گیرد که در گذشته ۲ سنگ صاف روی هم کمک بیشتری به خارج شدن روغن می‌نمود.

مناسب‌ترین دستگاه روغن گیری زیتون

اهمیت استفاده و کاربرد از دستگاه روغن گیری زیتون با آگاهی از میزان کاربرد این دستگاه بیشتر خودش را بیشتر نشان می‌دهد. زیتون از میوه‌هایی محسوب می‌گردد که بسیار قدرتمند و خوشمزه است و می‌تواند برای بدن انسان بسیار مفید قرار بگیرد. بهترین دستگاه روغن‌کشی برای استفاده در خانه، دستگاه روغن ‌کشی مینی پرس و رومیزی است که کاربری ساده‌ای دارد و سبک و قابل حمل است. برای خرید دستگاه روغن‌ گیر خانگی باید ماشین ‌آلاتی را انتخاب کنید که پرس سرد می‌باشند؛ زیرا که امکان تصفیه روغن در خانه وجود ندارد.

کیفیت روغن زیتون کارخانه‌ای بهتر است یا خانگی؟

نحوه روغنگیری زیتون

همان‌طور که گفتیم روغن گیری زیتون به‌صورت خانگی یا صنعتی انجام می‌شود. کارخانه‌های روغن‌گیری زیتون در شهرهایی که میوه زیتون در آن کشت و برداشت می‌شود وجود داشته و در فصل برداشت زیتون رونق زیادی نیز دارند. امروزه به دلیل سرعت بالای روند زندگی اکثر باغداران زیتون برای روغن گیری، به کارخانه روغن گیری زیتون مراجعه می‌کنند. البته این موضوع سالیان سال است که انجام می‌شود و این به دلیل سختی بسیار زیاد روغن گیری سنتی در حجم بالای زیتون است.

بسیاری از مسافران شمال وقتی از رودبار عبور می‌کنند به دلیل به صرفه بودن یا عدم تشخیص روغن زیتون اصل فروشگاه‌ها ترجیح می‌دهند تا مقداری زیتون خام خریداری کرده و روغن گیری را در منزل انجام دهند. البته روغن گیری زیتون در خانه در مقدارهای کم امکان پذیر است و به راحتی می‌توان به روش‌هایی که در این مقاله گفتیم روغن زیتون خانگی داشته باشید. نباید انتظار مقدار زیادی روغن در این نوع روغن گیری داشته باشید اما کیفیت روغن گرفته شده در خانه با روغن زیتون کارخانه‌ای تفاوتی نداشته بلکه در مواردی بالاتر است.

روغن زیتون‌هایی که در کارخانه‌های روغن کشی گرفته می‌شود نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند زیرا از فنّاوری‌های به روز و دستگاه‌های پیشرفته در روغن گیری استفاده می‌شود و کیفیت روغن استخراج شده مطلوب است. تمامی روغن‌های موجود در بازار توسط دستگاه‌های بزرگ روغن کشی استخراج شده و از بالاترین کیفیت برخوردار است و با خیال راحت می‌توان از آن به عنوان روغن خوراکی استفاده کرد.

روغن زیتونی که در این سایت نیز به فروش می‌رسد، توسط با کیفیت ترین دستگاه‌های به روز جهان که در شهرستان رودبار وجود دارد روغن گیری شده و با پرس سرد و به صورت تضمینی به دست شما مشتریان عزیز می‌رسد. در صورتی که برایتان روغن گیری سنتی مشکل است می‌توانید با خیال راحت از فروشگاه اینترنتی زیتون ۰۱۳ روغن زیتون فرابکر را با بالاترین کیفیت سفارش دهید.

هر یک کیلو زیتون چقدر روغن می‌دهد؟

برای فهمیدن اینکه هر کیلو زیتون چقدر روغن می‌دهد شما می‌توانید از تجربیات افرادی که در این زمینه فعالیت بیشتری داشته‌اند استفاده کنید؛ اما در شرایط مشابه و ثابت می‌توان گفت که پاسخ این سؤال تا حد بسیار زیادی به نوع زیتون مورد نظر شما دارد. انواع زیتون می‌توانند بازده ۷ درصد روغن تا ۲۲ درصد روغن دهی داشته باشند. معمولاً نمونه‌های شنگه استخوانی بین ۷ تا ۱۲ درصد روغن دارند، اما زیتون‌های زرد گاهی می‌توانند تا ۲۲ درصد روغن دهند. البته بعضی از زیتون‌ها نیز در موارد استثنایی ۲۵ درصد روغن دارند که البته باز هم این مورد را باید در نظر داشته باشید که چنین شرایطی کم پیش می‌آید و می‌توان گفت که حالت ایده‌آل برای یک زیتون این است که ۲۲ درصد روغن بدهد.

معرفی روغن زیتون خوراکی

جمع بندی

روغن زیتون‌های موجود در بازار باید آرم استاندارد و مجوز سازمان غذا و دارو را داشته باشند. علاوه بر آن باید از فیلترهای تشخیصی نیز بگذرند. انواع روغن زیتون ایرانی عطر و طعمی‌ شبیه به میوه زیتون دارد. رنگی سبز متمایل به زرد و همچنین بوی روغن زیتون نباید شبیه بوی فلز، بوی رطوبت یا سرکه داشته باشد. اگر به روغن زیتون‌های ارگانیک و بدون افزودنی علاقه‌مند هستید، می‌توانید از سایت ما خریداری کنید. قیمت روغن زیتون در فروشگاه ۰۱۳ بسیار مناسب‌تر باقی فروشگاه‌ها است. جهت خرید روغن زیتون اصل می‌توانید همین حالا به سایت ما سر بزنید و انواع روغن زیتون باکیفیت را مشاهده و خریداری کنید.

نگهداری روغن زیتون اصل به چه نحو است؟

نگهداری از روغن زیتون خانگی که به دست آورده‌اید بسیار مهم تر از روش تولید آن است؛ زیرا در صورت عدم نگهداری اصولی، روغن شما فاسد می‌شود و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید. برای اینکه روغن زیتون خانگی شما سالم بماند، توجه داشته باشید که از قرار گرفتن روغن زیتون در معرض نور و حرارت جلوگیری کنید زیرا به کیفیت، طعم و ماندگاری آن آسیب می‌زند. پس بهتر است روغن زیتون گرفته شده را در بطری‌های شیشه‌ای مات یا تیره بریزید تا مانع از جذب نور شود. روغن به دست آمده را در جای خشک و خنگ نگهداری نمایید.

زیتون سبز بهتر است یا زیتون سیاه؟

زیتون سبز و سیاه تفاوت زیادی بـا هم ندارند. هر ۲ این زیتون‌ها، با وجـود اختلاف رنگــی کــه دارنــد، دارای ارزش غذایی یکسـانی می‌باشند. در مـورد زیتـون دو فـاز وجود دارد: فاز ۱ روغنی است؛ برخی از ایــن مــواد وقتــی زمســتان می‌شود، موم و گوشت زیتون کاملاً از روغن جدا گشته و روغنـی صـاف و یکدسـت باقی می‌ماند. موادی که در روغن زیتون می‌باشند، عامل بو و مزه‌اند. البته بخشی از ترکیبـات زیتـون بـه صـورت محلـول در آب می‌باشند و خـواص آنتی‌اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد میکروبـی دارنـد. مسلماً زیتـون تیـره بـه دلیـل خاستگاهی که دارد، ظاهر و شاید کمی طعم متفاوتی با زیتون سبز داشته باشد. امـا از لحـاظ ارزش غذایی، غیر از مقداری کاروتنوئید که نسبت به زیتون سبز بیشـتر دارد، تفـاوت چندانی ندارد. انواع روغن زیتون از این دو نوع زیتون به دست می‌آید.

5/5 - (5 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

16 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • نیلو784
  2022-11-11 3:52 ب.ظ

  من ۵۰ کیلو زیتون خام گرفتم می خواستم واقعیتش یه بار امتحان کنم ببینم میشه روغن گیری در منزل انجام بدم یا نه؟ به نظرتون واقعا میشه روغن گرفت؟ اگه نمیشه که من اینا رو بشکنم زیتون شور درست کنم؟ شما تجربه داری

  پاسخ
  • سلام. بله میشه روغن گرفت یه مقدار زحمت داره فقط یه مقدار کمی رو امتحان کن اگر دیدی خیلی سخته ببر کارخانه روغنگیری ۵۰ هزار تومان بده روغن شفاف تحویل بگیر خیالت هم راحته.

   پاسخ
 • مهدی بایا
  2022-11-11 3:57 ب.ظ

  آقا خیلی سخت بود روغن گیری تو خونه من به زور یک لیتر روغن گرفتم همش کثیف کاری شد خونه آخه بگو مرد عاقل برو روغن رو بخر دیگه. روغن زیتون خالص پس میده ولی روغن خود آدم گرفته میشه😊

  پاسخ
  • 😊😊😊 بله درسته سختی خودشو داره امروزه دیگه همه میرن کارخونه سریع براشون روغن می گیره. البته روغن اصل خالص خواستی یه بار از این سایت برو بخش فروشگاه خرید بزن حتما مشتری میشی.❤️

   پاسخ
  • النازخاشی
   2024-04-28 7:25 ب.ظ

   🤣🤣🤣

   پاسخ
 • واحدپوریان
  2023-01-12 3:30 ق.ظ

  عااالیه تاحالا نمیدونستم تو خونه هم میشه روغن زیتون گرفت
  چه میزارن روی گاز باشه حرارت ببینه؟

  پاسخ
 • حسین فتحی
  2023-02-09 6:07 ق.ظ

  مگه نمیگید ظرف های پلاستیکی و نور به روغن زیتون آسیب میزنه و خاصیتش از بین میره ؟ چرا پس از بطری شیشه ای و تیره رنگ استفاده نمیکنید ؟🤔

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر جناب فتحی
   روغن زیتون های ۰۱۳ در انبار در بشکه ها و در جای تاریک قرار دارند و زمان سفارش در بطری ریخته می شود تا برای مشتریان ارسال شود و به مشتریان می گویم پس از تحویل روغن را در ظرف شیشه ای بریزید.
   (در ابتدا ما در ظرف های شیشه ای ارسال می کردیم اما این کار به دلیل عدم رعایت اداره پست در سالم رساندن بسته ها است که ظرف های شیشه ای در مدت رسیدن به مقصد شکسته می شدند)

   پاسخ
 • سلام آیاروغن زیتون خشک ؛(زیتون خشک شده زیر درخت یا زیتونی که از سال قبل خشک شده) قابل استفاده است

  پاسخ
  • سلام اون روغن زیتون که گفتید از کیفیت خیلی پایینی برخوردارند و اگر استفاده نکنید بهتره.

   پاسخ
 • با سلام خدمت همه دوستان
  من یه درخت زیتون دارم که حدوداً ۳۰_۴۰کیلو زیتون درشت میده هر سال نصفش زیتون شور می‌کردیم بقیه سر درخت خراب میشد ولی امسال گذاشتم روغن بگیرم متاسفانه در شهر ما دستگاه روغن گیری وجود نداره چه پیشنهادی می‌دین که بتونم در خودم در منزل روغن ش بگیرم یا مجبورم اصلا نچینم تا خودش خشک بشه بریزه

  پاسخ
 • حزباوی
  2023-10-22 10:04 ق.ظ

  روغنگیری زیتون با روش پرس سرد باید انجام بشه من از شما بخاطر همین موضوعه که خرید میکنم‌. روش های سنتی الان دیگه کسی پیدا نمیشه که انجام بده الان دستگاه پرس سرد اومده که به روش همون سنتیه.

  پاسخ
 • النازخاشی
  2024-04-28 7:26 ب.ظ

  سلام از بذر کتان چجوری روغن بگیرم؟

  پاسخ
  • این مورد هم دستگاه مخصوص خودش را دارد. چون ما تو کار زیتون هستیم اطلاعات زیادی بابت بذر کتان نداریم.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست