مزایای روغن زیتون نسبت به روغن نباتی از نظر خواص و طعم

مزایای روغن زیتون نسبت به روغن نباتی

آیا می‌دانید که روغن‌های مایع پرخاصیت مانند روغن زیتون نسبت به روغن‌های جامد برتری دارند؟ شاید بخواهید بدانید که علت این برتری چیست و چگونه بر سلامتی انسان تأثیر می‌گذارد؟ روغن‌های جامد همان‌طور که در جریان هستید، به علت داشتن اسیدهای چرب ترانس بالا، سطح کلسترول خون را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا قلب و عروق شما چربی بسته و دچار گرفتگی شوید؛ اما روغن‌های مایع به‌خصوص روغن زیتون اصل، علاوه بر نداشتن ضرر، برای سلامتیان مفید است. اگر به دنبال خرید روغن زیتون اصل هستید و می‌خواهید از مزیت‌های ماده مفید بیشتر بدانید، پس با ما همراه شوید.

روغن زیتون چیست؟

شاید از خودتان بپرسید که روغن زیتون چیست و از طریق چه فرایندی تهیه می‌شود؟ انواع روغن زیتون در بازار وجود دارد که همگی از طریق میوه زیتون به دست می‌آیند. بعد از فشردن این میوه که به صورت اشباع نشده به دست می‌آید، یک روغن سیرنشده که دارای مزیت‌های بسیاری نسبت به روغن جامد است، تولید می‌شود. چربی اشباع به چربی‌ای می‌گویند که شامل تری گلیسیریدهایی است و فقط حاوی اسیدهای چرب می‌باشند. ترانس بالا در روغن‌های جامد باعث می‌شود تا در طول گذر زمان قلب و عروق شما دچار گرفتگی شود و بیمار شوید. خواص روغن زیتون نسبت به باقی روغن‌های مایع بیشتر است.

مزیت‌های روغن زیتون نسبت به روغن جامد را بشناسید

روغن جامد طی فرآیندی از هیدروژنه کردن روغن‌های مایع به دست می‌آیند. در این صورت به آن‌ها می‌گویند اشباع شده؛ یعنی تمام ترکیبات آن با هیدروژن اشباع (سیر) شده است. به همین دلیل روغن جامد باعث بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند؛ زیرا که سبب انسداد رگ‌ها می‌گردند. در حین هیدروژنه شدن نیز ترکیبات غیرعادی دیگری به اسم اسیدهای چرب ترانس در روغن جامد به وجود می‌آیند که سرطان‌زا هستند. هرچه میزان اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس، در یک نوع روغن کمتر باشد، آن روغن از نظر تغذیه‌ای سالم‌تر است. اسیدهای چرب ترانس موجب افزایش کلسترول بد خون می‌گردند.

کنترل بیماری قلبی با روغن زیتون

متأسفانه امروزه به دلیل تغذیه ناسالم ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق، در بین افراد، شیوع زیادی پیدا کرده است. افزایش سطح کلسترول در دیواره رگ و جلوگیری از جریان مناسب خون در اندام‌ها عامل اصلی بروز علائم بیماری قلبی است که از مصرف روغن‌های نامرغوب در وعده‌های غذایی ناشی می‌شود. در این بین روغن زیتون دارای آنتی اکسیدان ‌های فراوانی و اسیدهای غیراشباع است که می‌تواند باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید بالا شود و درنهایت منجر به کنترل بیماری قلبی شود.

طبق تحقیقات انجام شده، مصرف روغن زیتون از لخته شدن خون در رگ‌ها جلوگیری می‌کند و بروز مشکلات قلبی و عروقی در بدن افراد را به شدت کاهش می‌دهد. پس اگر می‌خواهید بیماری قلبی خود را تحت کنترل قرار دهید و سلامت عمومی بدن خود را تضمین کنید؛ بهتر است مصرف روغن زیتون را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

کاهش خطر دیابت نوع ۲

مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد با عملکرد آن‌ها در بیماری دیابت قابل درک است؛ روغن جامد عامل دیابت و روغن زیتون مبارز دیابت است! شواهد نشان داده که روغن زیتون محافظی قدرتمند در برابر انواع دیابت است. دانشمندان در نتیجه چندین مطالعه روغن زیتون را دارای تأثیرات مثبتی بر قند خون انسان و حساسیت انسولینی دانسته‌اند. نتایج یک آزمایش کلینیکی تصادفی که اخیراً بر روی ۴۱۸ شرکت کننده غیر دیابتی صورت گرفت، تأثیرات پیشگیری کننده روغن زیتون را تصدیق نمود. در این تحقیق نشان داده شد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای دارای روغن زیتون، خطر ظهور دیابت نوع ۲ را تا بیش از ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

فراوانی آنتی اکسیدان

روغن زیتون دارای مواد مغذی مفید است. علاوه بر مزایای اسیدهای چربی آن، روغن زیتون حاوی مقدار نسبتاً اندکی ویتامین E و K هستند. مزیت مهم روغن زیتون نسبت به روغن جامد داشتن آنتی اکسیدان‌های مقوی در روغن زیتون است. آنتی اکسیدان‌ها لحاظ بیولوژیکی فعال هستند و امکان مبارزه با بیماری‌های شدید را فراهم می‌کنند. آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن زیتون می‌توانند با التهاب مقابله کنند و از اکسیده شدن کلسترول‌های خون جلوگیری کنند. اجرای این ۲ عامل برای مبارزه با بیماری‌های قلبی ضرورت دارند. جهت اطلاع از قیمت روغن زیتون اصل، در ادامه با ما همراه باشید.

مزیت نسبت به روغن‌های جامد: روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان است. تعدادی از آن‌ها تأثیرات بیولوژیکی قوی متعددی دارند و برای پیشگیری از بیماری‌ها مؤثر واقع می‌گردند.

خواص ضدالتهابی قوی

تحقیقات نشان می‌دهد که التهابات مزمن در زمره عوامل بیماری‌های بسیار خطرناکی از قبیل سرطان، سندروم متابولیک، آلزایمر، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، ورم مفاصل و حتی مرض چاقی قرار دارند. روغن زیتون موجب کاهش التهاب می‌گردد. شاید بتوان مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد را در یک کلمه خلاصه نمود؛ ضد التهاب! در این میان، اصلی‌ترین تأثیر ضدالتهابی این روغن به واسطه آنتی اکسیدان‌هاست. این مسئله به صورت علمی اثبات شده که الیوکانتال مشابه ایبوپروفون عمل می‌نماید. تعدادی از دانشمندان تخمین زده‌اند که مقدار الیوکانتال در هر سه چهارم قاشق غذاخوری روغن زیتون ۰۱۳ اضافی استفاده نشده تأثیری مشابه ۱۰ درصد مقدار تجویز شده ایبوپروفن برای بزرگسالان دارد.

فراوانی چربی غیراشباع

مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد با آگاهی از مواد تشکیل دهنده این دو روغن قابل درک است. روغن زیتون، عصاره روغن طبیعی حاصله از زیتون، میوه پرچرب درخت‌های زیتون است و حدود ۲۴ درصد آن از چربی اشباع شده و اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ تشکیل شده؛ اما قسمت اعظم اسیدهای چربی روغن زیتون را (۷۳ درصد) نوعی چربی غیراشباع به نام اسید اولئیک تشکیل می‌دهند. اسید اولئیک چربی فوق العاده سالمی است. اسید اولئیک به کاهش التهاب یاری کرده و تأثیرات مفیدی بر ژن‌های مربوط به سرطان بجا می‌گذارد. چربی‌های غیراشباع در روغن زیتون توان مقاومت نسبی خوبی در برابر گرمای شدید از خودشان نشان می‌دهند. به همین دلیل است که روغن زیتون برای آشپزی توصیه می‌گردد.

کمک به پیشگیری از سکته

سکته به دلیل ایجاد اختلال در جریان خون به مغز و همچنین به دلیل لخته شدن خون یا خونریزی اتفاق می‌افتد. در کشورهای توسعه یافته، سکته بعد از بیماری‌های قلبی، دومین عامل شایع مرگ و میر است. طی یک تحقیق معتبر که حدود ۸۴۱ هزار نفر در آن شرکت داشتند، ارتباط میان روغن زیتون و خطر سکته به طور گسترده‌ای مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان دادند که منبع بی‌نظیر چربی غیراشباع مرتبط با کاهش خطر سکته و بیماری قلبی، روغن زیتون است.

مزیت نسبت به روغن‌های جامد: مطالعات گسترده نشان داده‌اند که خطر وقوع سکته، دومین قاتل مردم در کشورهای توسعه یافته، در بین مصرف کنندگان روغن زیتون نسبت به سایر افراد بسیار پایین‌تر است.

جلوگیری از اضافه وزن و چاقی

مطالعات نشان داده که الگوی رژیم غذایی مدیترانه سرشار از روغن زیتون و دارای تأثیرات مثبت بر وزن بدن است. نتایج تحقیقی که به مدت ۲٫۵ سال بر روی ۷ هزار دانشجوی اسپانیایی صورت گرفت، نشان داد که مصرف فراوان روغن زیتون با افزایش وزن هیچ‌گونه ارتباطی ندارد؛ به عبارت دیگر، مصرف زیاد روغن زیتون با اضافه وزن و بیماری‌های چاقی ارتباطی نداشته و حتی در مطالعه‌ای که به مدت ۳ سال روی ۱۸۷ شرکت کننده انجام گرفته، چنین نتیجه گیری شد که رژیم غذایی سرشار از روغن زیتون سطوح آنتی اکسیدان‌ها را در خون افزایش داده و موجب کاهش وزن می‌گردد.

تفاوت‌ها از نظر طعم و مزه

روغن نباتی یک اصطلاح کلی است که به انواع روغن‌هایی اطلاق می‌شود که از سبزیجات به دست می‌آیند. برخی از روغن‌های گیاهی رایج عبارتند از: روغن ذرت، روغن کانولا، روغن پالم، روغن گلرنگ، روغن کنجد، روغن سویا و روغن آفتابگردان. “روغن گیاهی” که در قفسه‌های مواد غذایی فروخته می‌شود ترکیبی از این روغن‌ها است.

بیشتر روغن‌های گیاهی با استفاده از روش‌های تصفیه مانند حرارت، مواد شیمیایی و غیره به شدت فرآوری می‌شوند. رنگ روغن به دست آمده بسیار روشن است و دارای حداقل طعم و عطر است. در نتیجه، معمولاً برای مقاصد سرخ کردنی یا برای افزودن رطوبت به دستور العمل‌های پخت بدون تغییر مشخصات طعم کلی ظرف استفاده می‌شود.

این در تضاد با روغن زیتون است که به خاطر طعم و مزه متمایز فلفلی یا چمنی خود شناخته شده است. در واقع، بسیاری از جذابیت‌های روغن زیتون در این طعم است، و این روغن اغلب زمانی استفاده می‌شود که سرآشپزها بخواهند طعم یک غذا را به جای اضافه کردن یک روغن خنثی افزایش دهند. در حالی که انواع تصفیه شده روغن زیتون موجود است که طعم و بوی قوی ندارند، اکثر مردم روغن زیتون تازه را ترجیح می‌دهند که طعم متمایز آن را دارد که روغن زیتون را متمایز می‌کند. (+)

جمع بندی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، روغن زیتون نسبت به روغن جامد دارای خواص زیادی است و به شما در بهبود روند سیستم بدنتان کمک می‌کند. به دلیل تقلبی بودن روغن‌های زیتون در بازار که اکثراً با اسانس زیتون و روغن مایع درست شده است، مهم این است که بتوانید در بازار بهترین و مرغوب‌ترین روغن زیتون را پیدا کنید. دقت کنید که کیفیت باعث می‌شود تا شما تمامی خواص این روغن با ارزش را داشته باشید. روغن زیتون فرابکر با کیفیت فراوانی که دارد می‌تواند به شما سلامتی را هدیه دهد. پس همین حالا برای خرید یک محصول باکیفیت اقدام نمایید.

آیا میتوان برای پخت و پز بجای روغن جامد از روغن زیتون استفاده کرد؟

بله، قطعا با تعویض روغن پخت و پز خود به روغن زیتون اصل سلامتی را به خود هدیه کرده اید.

از نظر قیمت کدام یک به صرفه تر است؟

قطعا روغن هایی که برای سلامتی مضر است باید ارزان تر باشد اما روغن زیتون با کمی تفاوت قیمت از قلب شما محافظت می کند.

5/5 - (5 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

7 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • خداوردی
  2022-11-18 7:47 ب.ظ

  از ۵۰ سال پیش اگه مردم میدونستن که باید روغن جامد رو کنار بزارن و روغن سالم مثل روغن زیتون طبیعی بخورن این همه مشکل قلبی نداشتیم الان. اینا همه سیاست های غلطه

  پاسخ
 • یحیی شاپورخانی
  2023-01-02 12:02 ق.ظ

  روغن جامد مگه چه مزیتی داره؟ مگر اینکه همه ایران رو باعث مشکلات قلبی شد؟ اصلا نباید از کودکی به بچه ها روغن جامد تو غذاهاشون ریخت، بهترین روغن های خوراکی همین روغن زیتون و روغن ارده کنجده

  پاسخ
  • بله متاسفانه از دهه های قبل تا به امروز روغن جامد در جامعه به وفور و با قیمت کم وجود داره و متاسفانه کسی جلوگیری نمیکنه. اکثریت افراد مبتلا به مشکلات قلبی عروقی از روغن جامد استفاده کرده اند و این درحالی هست که روغن های سالم مانند روغن زیتون در جامعه به وفور پیدا میشهو مجموعه زیتون ۰۱۳ بیش از ۵۰ سال هست که روغن زیتون میفروشه ولی افراد جامعه به تازگی متوجه اهمیت روغن مصرفی در سلامت بدن شده اند. امیدواریم که با وجود اطلاع رسانی های فضای مجازی مردم زودتر با روغن های سالم آشنا بشن و این هارو جایگزین روغن های جامد کنند.

   پاسخ
 • رضاوند
  2023-01-06 7:28 ق.ظ

  یک نصیحت و وصیت به شما کنم که شما دیگه اشتباه منو نکنید من سالیان سال روغن جامد خوردم بخاطر همین تو ۶۰ سالگی ‌دکتر میگه قلبت باطله. سکته هم کردم. از همون جوونی روغن زیتون بخورید.

  پاسخ
  • خدابهتون عمر با عزت بده. امیدواریم بتونیم این روغن رو به تمام سفره های ایرانی برسونیم.

   پاسخ
 • سمیرا 001
  2023-01-12 3:48 ق.ظ

  روغن زیتون یه جایگزین مفید میتونه باشه
  انشالله تو همه خانواده جوری بشه که یکی از روغن های پر مصرف تو خونشون باشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست