فرق روغن زیتون مالشی و خوراکی چیست؟

تفاوت روغن زیتون خوراکی و ماساژ

روغن زیتون محصول میوه درخت زیتون است. این روغن گیاهی از پرطرفدارترین و محبوب ترین روغن جهان محسوب می‌شود. علت آن هم خواص فوق العاده و منحصر به فرد روغن زیتون است. روغن به دست آمده از میوه زیتون انواع مختلفی دارد. یکی از انواع آن، روغن زیتون مالشی است. از این عصاره جهت مصرف موضعی و ماساژ بدن بهره می‌برند.

تفاوت روغن زیتون خوراکی و مالشی در چیست؟ آیا می‌توان روغن زیتون خوراکی را به صورت مالشی استفاده کرد؟ و اینکه خواص روغن زیتون مالیدنی چیست؟ برای پی بردن به پاسخ این سؤالات و آشنایی با انواع روغن زیتون تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

معرفی روغن زیتون خوراکی

روغن زیتون خوردنی با مالشی چه فرقی دارد؟

امروزه روغن زیتون پرفروش‌ترین روغن گیاهی جهان را به خود اختصاص داده است. این روغن منبع غنی از اسید چرب امگا ۳ است. این اسید چرب برای استحکام و محافظت از استخوان‌ها و نیز تسریع و بهبود گردش خون در بدن ضروری است. تمایز روغن زیتون با سایر روغن‌های گیاهی وجود انواع آنتی اکسیدان ها به مقدار زیاد در ترکیبات آن است. ۴ نوع آنتی اکسیدان هیدروکسی تیروزول، اولئوروپین، اسید الئونالیک و تیروزول از قوی‌ترین آنتی اکسیدان های شناخته شده هستند که وجود آنها در ساختار روغن زیتون به اثبات رسیده است. روغن زیتون طبیعی هم در مصرف خوراکی و هم غیرخوراکی خواص اثربخشی مفید و مثبت دارد.

 1. فرآیند پالایش متفاوت است: روغن زیتون مخصووص ماساژ چندین بار تصفیه می‌شود تا مواد نامطلوب برای پوست از بین برود.
 2. مواد تشکیل دهنده متفاوت است: روغن خوراکی حاوی پلی فنول‌ها و سایر مواد است که به راحتی باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شود. مقدار اسیدی و رنگ آن بالاتر و مقدار اسیدی آن بیشتر است و ممکن است کمی پوست را تیره کند.

از نظر کاربرد چگونه اند؟

 • روغن زیتون خوراکی: روغن زیتون خوراکی حاوی اسیدهای چرب غیراشباع فوق العاده بالا، ویتامین‌های غنی A، D، E و سایر ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های محلول در چربی است. کلسترول ندارد و حاوی روغن است. نسبت اسید، لینولئیک اسید و اسید لینولئیک برای هضم و جذب انسان مناسب‌تر است که در روغن‌های گیاهی دیگر وجود ندارد. این روغن نه تنها برای پخت و پز مناسب است، بلکه می‌تواند برای زیبایی و درمان پزشکی نیز استفاده شود؛ بنابراین به عنوان سالم‌ترین روغن خوراکی به شمار می‌رود.
 • روغن زیتون مراقبت از پوست: روغن زیتون مراقبت از پوست می‌تواند برای لب‌ها، مراقبت از پوست، مراقبت از مو، ضد ترک و خارش، روغن ماساژ، روغن پایه، ناخن‌ها، رقیق کردن و از بین بردن چین و چروک‌ها، مرطوب کردن پوست کاربرد داشته باشد. (+)

انواع روغن زیتون خوراکی و مالشی را بشناسید

به طور کلی انواع روغن زیتون خوراکی و مالشی به ۴ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • روغن زیتون فرابکر
 • روغن زیتون بکر
 • روغن زیتون لامپانت
 • روغن زیتون تصفیه شده

در ادامه به ویژگی‌ها و خصوصیات هر کدام از این روغن‌های گیاهی به طور جداگانه اشاره می‌کنیم تا با شناخت بیشتری اقدام به خرید از فروشگاه زیتون ۰۱۳ کنید.

روغن زیتون مالشی اصل

روغن زیتون فرابکر

مرغوب‌ترین و خالص‌ترین روغن زیتون که ۲۴ ساعت بعد از برداشت میوه زیتون به دست می‌آید. این نوع روغن به دلیل وجود اسید چرب تک اشباع اسید اولئک و آنتی اکسیدان بهترین گزینه برای پخت و پز است؛ زیرا در مقابل حرارت و گرما مقاومت بالایی دارد.

در تولید و استخراج روغن زیتون فرابکر هیچ گونه مواد افزودنی، طعم دهنده و اسانس استفاده نمی‌شود. طعم تلخ و تند و رایحه مطبوع آن ناشی از ترکیب اولئوروپین در ساختار شیمیایی این نوع روغن است. به همین دلیل در هنگام خوردن روغن زیتون فرابکر تلخی، تندی و تیزی شدیدی در انتهای گلو احساس می‌شود.

روغن زیتون بکر

چنانچه قصد خرید روغن زیتون خوراکی دارید، روغن زیتون بکر پیشنهاد ایده آل ما به شماست؛ زیرا بعد از روغن زیتون فرابکر باکیفیت ترین نوع روغن گیاهی است. در تولید و استخراج روغن زیتون بکر هیچ‌گونه عملیات فرآوری حین روغن گیری انجام نمی‌شود. از این رو برای غذاهای سرخ کردنی و تفت دادن با حرارت ملایم مناسب است.

این روغن همانند روغن زیتون فرابکر طی فرایند مکانیکی از میوه زیتون به دست می‌آید. در تولید روغن زیتون بکر درجه حرارت خاصی به آن داده می‌شود، اما این دما هیچ گونه تغییری در ساختار گلیسیرید آن ایجاد نمی‌کند و خواص مفید این روغن گیاهی جهت دستگاه گوارش حفظ می‌شود.

روغن زیتون لامپانت

روغن زیتون لامپانت از دانه‌های نامرغوب میوه زیتون و طی فرایندی ضعیف به دست می‌آید. این روغن غیرخوراکی بوده و جهت ماساژ بدن، رفع چین و چروک پوست، پاک کردن آثار مواد آرایشی از صورت و غیره کاربرد دارد. در صورتی که روغن زیتون لامپانت تصفیه شود، می‌تواند به سلامت آن جهت مصرف خوراکی اطمینان حاصل کرد.

روغن زیتون تصفیه شده

مناسب‌ترین روغن برای کسانی که از مصرف چربی منع شده‌اند. روغن زیتون تصفیه شده در واقع همان روغن زیتون بکر است با این تفاوت که با چند مرحله اضافه‌تر در تولید، بو و مزه تند آن گرفته شده و در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد. از این رو برای افرادی که بو و مزه تند روغن زیتون بکر را دوست ندارند، بسیار عالی است.

جمع بندی

روغن زیتون یکی از پرمصرف‌ترین روغن گیاهی در جهان است. این روغن به دلیل اینکه به طور مستقیم و طی عملیات مکانیکی و پرس سرد و بدون اضافه کردن هیچ ماده شیمیایی از میوه زیتون به دست می‌آید، از محبوبیت زیادی برخوردار است. نحوه استخراج و روغن گیری از میوه زیتون، نوع این عصاره را مشخص می‌کند. بهترین روغن گیاهی موسوم به روغن زیتون فرابکر ۲۴ ساعت بعد از چیدن میوه زیتون و طی فرایندی مکانیکی و فشار و سرما به دست می‌آید که مرغوب‌ترین روغن خوراکی است. روغن زیتون لامپانت از هسته نامرغوب میوه زیتون به دست می‌آید و در صورتی که تصفیه نشود، مصرف مالشی دارد.

قیمت روغن زیتون خوراکی و روغن زیتون مالشی بر چه اساسی است؟

روغن زیتون خوراکی بر اساس تازه بودن قیمت گذاری می شود یعنی هر چقدر روغن زیتون تازه تر باشد قیمت بالاتری دارد و جالب اینجاست که هر چقدر روغن زیتون مالشی کهنه تر باشد ارزش بالاتری دارد زیرا ارزش درمانی از طریق ماساژ آن روغن بالاتر رفته و قیمت آن را بالاتر می برد.

آیا روغن زیتون خوراکی را می‌توان به صورت مالشی استفاده کرد؟

در پاسخ این سؤال باید گفت اگر تاریخ مصرف روغن زیتون خوراکی گذشته است و فاسد شده بود، می‌توان از آن به صورت مالشی استفاده کرد؛ زیرا بعد از تاریخ انقضای آن، تغییری در ساختار مواد مغذی روغن زیتون همچون امگا ۳ به وجود نمی‌آید؛ بنابراین می‌توان از خواص روغن زیتون کهنه جهت ماسک مو، اسکراپ صورت، تقویت ناخن و بهبود ترک پا بهره مند شد.

4.3/5 - (11 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

10 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • فرهاد کاظم نژاد
  2022-10-10 9:53 ب.ظ

  من میتونم این روغن زیتون خوراکی که از فروشگاه شما خریدم رو واسه زانودرد و کمردرد استفاده کنم؟ یه مدت روغن الاغ میزدم تاثیری نداشت.

  پاسخ
  • سلام بله می تونید استفاده کنید ولی سعی کنید حتما از روغن زیتون مالشی زیتون ۰۱۳ استفاده کنید چون اون روغن کهنه هست و اثر درمانی مالشی فوق العاده تری داره.

   پاسخ
 • کامران احدی پور
  2022-10-28 10:17 ق.ظ

  من از این سایت روغن زیتون خریدم خدایی اصل بود اگه کسی میخواد روغن اصل بخره از این فروشگاه بخره چون برگه آزمایش اصالت هم میدن من مشهدم خرید کردم ۳ روزه دستم رسید.

  پاسخ
  • ممنون از اعتمادی که به مجموعه ما دارید. ما در خدمت شماییم تا محصول اصل به دست شما برسانیم.

   پاسخ
 • روغن زیتون خوراکی شما از بهترین نوع روغن زیتون رودبار هستش که امیدوارم همیشه تو خدمات دهی تون بهترین باشید. کیفیت بسیار خوب، طعم و بوی مطبوع کمترین چیزیه که میتونم از روغن زیتون ۰۱۳ بگم. دمتان گرم ❤❤❤❤

  پاسخ
  • خوشحالیم که نظر مشتریان عزیز رو جلب می کنیم با محصول ارگانیک و تازه و خوشمزه روغن زیتون رودبار

   پاسخ
  • م مرادی
   2023-04-13 7:35 ق.ظ

   سلام برای ریختن روغن زیتون در گوش کدام را باید استفاده کرد؟ خوراکی یا مالشی یا …

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    قبل انجام این کار حتما از پزشک متخصص طب سنتی مشاوره بگیرید.
    برای استفاده روغن زیتون برای گوش حتما باید از روغن زیتون تازه فرابکر که همان روغن زیتون فرابکر خوراکی است استفاده شود.

    پاسخ
 • سلام برای مو کدام روغن خوبه مالیدنی یا خوراکی

  پاسخ
  • سلام برای موهای خودتون از روغن زیتون مالشی ما استفاده کنید و بعد از اینکه ماساژ به موها انجام شد بعد از چند ساعت باید مو را شستشو دهید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست