روغن زیتون بکر را مثل کارشناس بشناسید

شناخت روغن زیتون بکر

“روغن زیتون بکر” یکی از انواع روغن‌های گیاهی (روغن‌های گیاهی) است. این روغن ارزش غذایی (Nutritional Value) بالایی دارد. به همین دلیل اغلب پزشکان طب سنتی و متخصصین تغذیه، مردم را به خرید روغن زیتون اصل ترغیب می‌کنند.

روغن زیتون اصل حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده ای است که از حملات قلبی (heart attacks)، سکته‌های مغزی و چاقی مفرط جلوگیری می‌کند. متأسفانه برخی سودجویان روغن زیتون را با روغن آفتاب گردان و برخی دیگر از روغن‌ها ترکیب می‌کنند و به قیمت روغن زیتون تحویل مشتری می‌دهند؛ اما بهتر است بدانید که روغن زیتون اصل عطر و طعم منحصر به فرد دارد که علاوه بر پخت و پز (Cooking) در انواع سالادها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد 😊

معرفی روغن زیتون خوراکی

روغن زیتون چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

روغن زیتون طی مراحل فیزیکی یا شیمیایی روی میوه درخت زیتون به دست می‌آید. الگوی استخراج روغن از زیتون همان روش سنتی است. در قدیم ضرباتی به درخت زده و میوه‌های آن را درون پارچه‌ای جمع آوری کرده و در کاسه‌های چوبی آن‌قدر می‌کوبیدند تا روغن آن خارج شود.

اما در روش صنعتی، زیتون را با دستگاه مخصوص، خردکرده و خمیر به دست می‌آورند. سپس خمیر را با آب مخلوط می‌کنند. در دستگاه سانتریفیوژ، عمل جداسازی روغن با تعداد دور بالا انجام می‌شود. بهترین روغن زیتون با روش مکانیکی تحت فشار و تصفیه کم به دست می‌آید. به این نوع روغن، روغن زیتون بکر (virgin olive oil) می‌گویند.

انواع روغن زیتون کدامند؟

انواع روغن زیتون طبق دسته‌بندی انجمن بین المللی روغن زیتون IOOC، بر اساس ساختار شیمیایی و روش تهیه آن، شامل موارد زیر است:

انواع روغن زیتون در بازار را بشناس
روغن زیتون فرابکر (extra virgin olive oil) ✅ روغن زیتون سالم، باکیفیت و ۱۰۰درصد خالص است.
روغن زیتون بکر (virgin olive oil) بهترین نوع روغن زیتون، ولی کیفیت آن از روغن زیتون فرابکر پایین‌تر است.
روغن زیتون لامپانت (Lampant olive oil) برای مصارف غیر خوراکی و صنعتی مناسب است. به آن روغن زیتون نفتی هم می‌گویند.
روغن زیتون تصفیه شده بی بو (Odorless refined olive oil) نوع بی‌کیفیت روغن زیتون بکر و فرابکر که عمل تصفیه روی آن انجام شده است.
روغن تفاله زیتون (Olive pomace oil) نامرغوب‌ترین روغن زیتون است. این نوع روغن زیتون، سرطان‌زاست.

روغن زیتون بکر چیست؟

انواع مختلفی از روغن زیتون در بازار وجود دارند که شامل روغن زیتون طبیعی، روغن زیتون بکر و فرابکر می‌شوند. روغن زیتون بکر یکی از بهترین انواع است که تصفیه شده نیست. روغن زیتون تصفیه شده انواع ویتامین‌ها و ویژگی‌های مهم را از بین می‌برد.

 روغن زیتون بکر ساختار چربی غیر اشباع دارد که باعث کاهش چربی خون می‌شود. هم چنین این نوع از روغن زیتون باعث جلوگیری از التهاب‌ها و سرطان می‌شود. از این روغن می‌توان هم در‌ پخت و پز و هم در سالاد استفاده کرد. این روغن معمولاً از فرابکر بیشتر استفاده می‌شود زیرا مزه بهتری نسبت به آن دارد. شما می‌توانید از این روغن برای سلامت پوست و موی خود نیز استفاده کنید اما باید بدانید که این روغن رنگ روشن تری نسبت به بقیه دارد. اگر قصد استفاده از این روغن را دارید باید آن را از مراکز معتبر خریداری کنید.

روغن زیتون بکر بهتر است یا تصفیه شده؟

روغن زیتون بکر، طی فرایند فیزیکی یا مکانیکی روی دانه زیتون بعد از شستشوی زیتون تهیه می‌شود. هیچ‌گونه عملیات فرآوری روی آن انجام نمی‌گیرد. به همین دلیل طعم، بو و ساختار شیمیایی آن مشابه میوه زیتون است. این نوع روغن سرشار از ویتامین‌های A، E و D بوده و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است.

روغن زیتون تصفیه شده طی فرایندهای شیمیایی، ترکیبات مفید و مؤثر میوه زیتون در آن از بین می‌رود. عملیات فراوری انجام شده، باعث از دست ‌دادن بو و طعم تند زیتون در آن می‌شود. کیفیت آن از روغن زیتون بکر به میزان قابل توجهی پایین‌تر است. این روغن در برابر حرارت مقاوم است.

تفاوت روغن زیتون بکر با فرابکر چیست؟

تفاوت روغن زیتون بکر با فرابکر

در فرایند استخراج روغن زیتون فرابکر، محصول نهایی طعم زیتون اصلی را دارد. این روغن به طلای مایع معروف است و ویتامین‌ها و مواد معدنی زیتون در ساختار آن به میزان زیادی حفظ شده است. ازآنجاکه این روغن، تحت هیچ گونه حرارت و واکنش شیمیایی قرار نمی‌گیرد، میزان اسید اولئیک در آن، از سایر انواع روغن زیتون کمتر است. در هر ۱۰۰ گرم روغن زیتون فرابکر ۸ دهم گرم اسید اولئیک وجود دارد.

روغن فرابکر دارای طعم گس، تند و تلخ است. این مزه هنگام خوردن، در انتهای حلق و گلو احساس می‌کنید. البته این طعم بلافاصله با بزاق دهان ترکیب شده و تلخی آن از بین می‌رود. روغن زیتون فرابکر رنگ سبز طلایی تیره، بوی تند و طعم تلخی دارد.

روغن زیتون بکر نیز تصفیه نشده است. در تهیه این روغن زیتون هیچ گونه فرایند شیمیایی و حرارتی انجام نمی‌شود. به همین دلیل بسیاری از خواص آنتی اکسیدانی و مواد مفید زیتون را در خود حفظ کرده است. در واقع تنها تفاوت آن با روغن زیتون فرابکر در میزان اسید اولئیک آن است. در ۱۰۰ گرم ترکیب روغن زیتون بکر، ۲ گرم اسید اولئیک وجود دارد. این روغن رنگ روشن‌تری داشته و طعم ملایم‌تری دارد. عطر و رایحه و غلظت کم آن جوان پسند است. به همین دلیل از نایاب‌ترین روغن‌های زیتون است.

مزایای خوردن روغن زیتون بکر

مزایای روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر به دلیل حفظ ساختار شیمیایی میوه زیتون در آن، دارای اسید چرب تک غیر اشباع موسوم به اولئیک اسید است. این اسید باعث کاهش کلسترول بد خون یعنی LDL می‌شود. این کار بدون تغییر در میزان کلسترول مفید HDL روی می‌دهد و از بروز حملات قلبی – عروقی و تصلب شرایین پیشگیری می‌کند. همچنین مقدار زیاد اسید اولئیک، عمل هضم غذا در معده را بهبود می‌دهد.

این نوع روغن سرشار از پلی فنول از گروه آنتی اکسیدان‌هاست. آنتی اکسیدان دشمن اصلی رادیکال‌های آزاد محسوب می‌شود. این ماده به طرز شگفت انگیزی از تغییر شکل سلول‌های بدن و تشکیل توده و تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کند.

آیا می‌توان از روغن زیتون در پخت و پز یا سرخ کردن غذا استفاده کرد؟

میزان مقاومت روغن‌های سرخ کردنی با دو معیار نقطه دود و پایداری اکسیداتیو قابل تشخیص است. نقطه دود، دمایی است که چربی‌ها در آن تجزیه شده و به دود تبدیل می‌شوند. پایداری اکسیداتیو هم بیانگر میزان مقاومت چربی هنگام واکنش با اکسیژن است.

انواع روغن زیتون نقطه دود متفاوتی دارند. به عنوان مثال نقطه دود روغن زیتون بکر و فرابکر نسبتاً پایین بوده و به همین دلیل برای غذاهای سرد مانند سالاد و غیره استفاده می‌شوند. از این روغن‌ها تا حد امکان برای پخت‌وپز استفاده نشود یا در پخت غذاهایی با حرارت ملایم استفاده شود. روغن زیتون تصفیه شده دارای نقطه دود بالاتری است و برای پخت و پز و سرخ کردن مناسب‌تر است.

آیا قیمت روغن زیتون در سال ۱۴۰۱ تغییر می‌کند؟

به طور کلی روغن زیتون به علت ارزش غذایی بالای آن، جزء روغن‌های گیاهی گران قیمت است. البته قیمت آن بر اساس کارخانه تولیدکننده، میزان خلوص و نوع بسته بندی متفاوت است. امسال به دلایلی همچون خشکسالی و کاهش تولید روغن زیتون، قیمت این روغن پرارزش ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

نکته مهم در مورد روغن زیتون این است که احتمال تقلبی بودن در آن بالا بوده و با قیمت کمتر به شما ارائه شود. در فروشگاه زیتون ۰۱۳، روغن زیتون مرغوب و باکیفیت، با قیمتی منصفانه به شما عرضه می‌شود. روغن زیتون با نشان معتبر که سلامتی شما و خانواده‌تان را تضمین می‌کند.

جمع‌بندی

روغن زیتون بکر یکی از گران‌ترین روغن‌های گیاهی در جهان با ترکیبات و ارزش غذایی بسیار بالایی است. حاوی ویتامین‌های مفیدی همچون D، E و A و مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان (Antioxidants) از تجمع سلول‌های آسیب دیده و تشکیل تومور در بدن جلوگیری می‌کند.

این روغن از میوه زیتون و بدون حرارت و واکنش شیمیایی و فقط تحت پرس و فشار مکانیکی تهیه می‌شود. در نتیجه مزه و رایحه زیتون در آن حفظ می‌شود. طعم و بوی آن کمتر و ملایم‌تر از نوع فرابکر است. بیشتر روی سالاد و مواد غذایی سرد مصرف می‌شود. جوان پسند بوده و طرفداران زیادی دارد. یافتن این نوع روغن بسیار سخت است.

اختلاف قیمت روغن زیتون بکر و فرابکر چقدر است؟

روغن زیتون فرابکر بدلیل خلوص بیشتری که دارد معمولا ۱۰% بیشتر از روغن زیتون بکر قیمت گذاری می شود.

بهترین روغن زیتون بکر را از کجا تهیه کنم؟

فروشگاه های اینترنتی و حضوری شهرستان رودبار در صورت اصل بودن، بهترین کیفیت را در اختیارتان خواهند گذاشت.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۵ رای
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

10 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • حسن امیدی
  2022-10-20 7:13 ق.ظ

  میخواستم نظرم رو بگم شاید کسایی میخوان روغن خالص تهیه کنید کمکی بشه. به نظرم روغن فرابکر بهتره چون یه درجه از این بکر بهتره دیگه قیمتشم بالاتر هست ولی خالص تره چون هیچیش عوض نشده. خودم رفتم از آزمایشگاهی که اینا آزمایش گرفتن سوال کردم خداروشکر اوکی بود روغن زیتون ۰۱۳ اصل و خالص بودنش رو رفتم مطمئن شدم از خود آزمایشگاه. این نظر رو میزارم واسه اونایی که واسه خرید از این فروشگاه شک دارن. امیدوارم مفید باشه.ارادتمند حسن امیدی شیرازم

  پاسخ
  • ممنون از شما دوست عزیز و مشتری همیشگی نظر لطف شما باعث دادن انرژی به مجموعه زیتون ۰۱۳ میشه تا روز به روز به کیفیت محصولات و خدمات مون افزوده بشه.

   پاسخ
 • تهمینه
  2022-10-21 5:17 ب.ظ

  واسه صابون سازی از روغن زیتون بکر استفاده کردم جواب نگرفتم دیگه از اون به بعد فقط فرابکر خالص خالص ۱۰۰٪ باید باشه. دوستانی که لوازم بهداشتی مثل صابون زیتون یا ترکیبی میسازن دقت کنید حتما روغن زیتون طبیعی و خالص باشه

  پاسخ
  • دقیقا همینطوره خیلی از صابون سازی های کشور با ما در ارتباط هستند.

   پاسخ
 • الهه واسعی
  2022-10-21 5:22 ب.ظ

  یه مدت همش دنبال روغن زیتون بی بو بودم اما بعدا شنیدم که دکتر کرمانی میگه که حتما باید روغن اصل یعنی روغن زیتون بابو خالص که بشه همه خواصش رو دریافت کرد. توی غذاها استفاده میکنم خدارو شکر روغنی که از این سایت سفارش دادم آزمایش هم گرفتم اصل بوده. پیشنهاد میکنم👏

  پاسخ
  • درود برشما خانم واسعی. بله خداروشکر روغن خالص ۰۱۳ با بهترین کیفیت به مشتریان عزیز عرضه میشه و امیدواریم تا به زودی آشپزخانه ها با روغن زیتون ۰۱۳ آشنا بشن و مردم از این روغن استفاده کنن تا تن سلامتی داشته باشند.

   پاسخ
 • صدیقه دادرس
  2023-01-20 11:41 ق.ظ

  من قبلا روغن زیتون بکر میخوردم ولی پیش دکتر رفتم گفتن اکسترا ویرجین یعنی فرابکر بخور چون خواص کامل روغن زیتون رو داره.

  پاسخ
  • بله دقیقا روغن زیتون فرابکر کامل ترین روغن زیتون هست که می تونید از سایت ما با ضمانت اصالت سفارش بدید.

   پاسخ
 • پریناز پاداشی
  2023-03-02 11:42 ب.ظ

  یه سوالی دارم ممنون میشم پاسخ بدید
  به دلیل اینکه داخل برنج از روغن زیتون می خوام استفاده بکنم می تونم این کار رو انجام بدم؟ آیا روغن زیتون بکر بو دارد؟ اگر بو داشته باشد که غذا به سختی بتوان خورد. آیا شما هم روغن بکر می فروشید؟

  پاسخ
  • خانم پاداشی عزیز روغن زیتون بکر روغنی است که دارای بو و طعم کمتری نسبت به فرابکر است (به دلیل پرس گرم است که باعث می شود خواص روغن از بین برود و روغن های بکر دارای کیفیت پایینی هستند اما بو ندارند).
   افتخار می کنیم که روغن زیتون بکر نمی فروشیم و تنها برای خرید روغن زیتون اصل فرابکر در خدمتتان هستیم.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست