روغن زیتون بکر را مثل کارشناس بشناسید

شناخت روغن زیتون بکر

“روغن زیتون بکر” یکی از انواع روغن‌های گیاهی (روغن‌های گیاهی) است. این روغن ارزش غذایی (Nutritional Value) بالایی دارد. به همین دلیل اغلب پزشکان طب سنتی و متخصصین تغذیه، مردم را به خرید روغن زیتون اصل ترغیب می‌کنند. روغن زیتون بکر می‌تواند در آشپزی و پخت و پز غذاها به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در سبزیجات، ماهی، مرغ و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

روغن زیتون اصل حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده ای است که از حملات قلبی (heart attacks)، سکته‌های مغزی و چاقی مفرط جلوگیری می‌کند. متأسفانه برخی سودجویان روغن زیتون را با روغن آفتاب گردان و برخی دیگر از روغن‌ها ترکیب می‌کنند و به قیمت روغن زیتون تحویل مشتری می‌دهند؛ اما بهتر است بدانید که روغن زیتون اصل عطر و طعم منحصر به فرد دارد که علاوه بر پخت و پز (Cooking) در انواع سالادها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد 😊

معرفی روغن زیتون خوراکی

روغن زیتون چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

روغن زیتون طی مراحل فیزیکی یا شیمیایی روی میوه درخت زیتون به دست می‌آید. الگوی استخراج روغن از زیتون همان روش سنتی است. در قدیم ضرباتی به درخت زده و میوه‌های آن را درون پارچه‌ای جمع آوری کرده و در کاسه‌های چوبی آن‌قدر می‌کوبیدند تا روغن آن خارج شود.

اما در روش صنعتی، زیتون را با دستگاه مخصوص، خردکرده و خمیر به دست می‌آورند. سپس خمیر را با آب مخلوط می‌کنند. در دستگاه سانتریفیوژ، عمل جداسازی روغن با تعداد دور بالا انجام می‌شود. بهترین روغن زیتون با روش مکانیکی تحت فشار و تصفیه کم به دست می‌آید. به این نوع روغن، روغن زیتون بکر (virgin olive oil) می‌گویند.

انواع روغن زیتون کدامند؟

انواع روغن زیتون طبق دسته‌بندی انجمن بین المللی روغن زیتون IOOC، بر اساس ساختار شیمیایی و روش تهیه آن، شامل موارد زیر است:

انواع روغن زیتون در بازار را بشناس
روغن زیتون فرابکر (extra virgin olive oil) ✅ روغن زیتون سالم، باکیفیت و ۱۰۰درصد خالص است.
روغن زیتون بکر (virgin olive oil) بهترین نوع روغن زیتون، ولی کیفیت آن از روغن زیتون فرابکر پایین‌تر است.
روغن زیتون لامپانت (Lampant olive oil) برای مصارف غیر خوراکی و صنعتی مناسب است. به آن روغن زیتون نفتی هم می‌گویند.
روغن زیتون تصفیه شده بی بو (Odorless refined olive oil) نوع بی‌کیفیت روغن زیتون بکر و فرابکر که عمل تصفیه روی آن انجام شده است.
روغن تفاله زیتون (Olive pomace oil) نامرغوب‌ترین روغن زیتون است. این نوع روغن زیتون، سرطان‌زاست.

روغن زیتون بکر چیست؟

روغن زیتون بکر یا گرما دیده، نوعی روغن زیتون است که با استفاده از حرارت برای استخراج روغن از زیتون تولید می‌شود. این روش شامل گرم کردن زیتون‌ها به دمای حدود ۸۰-۹۰ درجه سانتیگراد قبل از فشردن آنها برای استخراج روغن است. حرارت به افزایش عملکرد روغن از زیتون‌ها کمک می‌کند، اما ممکن است با کاهش طعم و ارزش غذایی روغن، کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهد. به علت این موضوع، بسیاری از افراد روغن زیتون فرابکر را ترجیح می‌دهند که بدون استفاده از حرارت تولید می‌شود و به عنوان یک روغن با کیفیت بالاتر شناخته می‌شود. با این حال، روغن زیتون بکر همچنان می‌تواند گزینه خوبی برای پخت و پز و دیگر کاربردهایی باشد که طعم روغن به اندازه کافی مهم نیست.

روغن زیتون بکر بهتر است یا تصفیه شده؟

روغن زیتون بکر، طی فرایند فیزیکی یا مکانیکی روی دانه زیتون بعد از شستشوی زیتون تهیه می‌شود. هیچ‌گونه عملیات فرآوری روی آن انجام نمی‌گیرد. به همین دلیل طعم، بو و ساختار شیمیایی آن مشابه میوه زیتون است. این نوع روغن سرشار از ویتامین‌های A، E و D بوده و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است.

روغن زیتون تصفیه شده طی فرایندهای شیمیایی، ترکیبات مفید و مؤثر میوه زیتون در آن از بین می‌رود. عملیات فراوری انجام شده، باعث از دست ‌دادن بو و طعم تند زیتون در آن می‌شود. کیفیت آن از روغن زیتون بکر به میزان قابل توجهی پایین‌تر است. این روغن در برابر حرارت مقاوم است.

تفاوت روغن زیتون بکر با فرابکر چیست؟

تفاوت روغن زیتون بکر با فرابکر

در فرایند استخراج روغن زیتون فرابکر، محصول نهایی طعم زیتون اصلی را دارد. این روغن به طلای مایع معروف است و ویتامین‌ها و مواد معدنی زیتون در ساختار آن به میزان زیادی حفظ شده است. ازآنجاکه این روغن، تحت هیچ گونه حرارت و واکنش شیمیایی قرار نمی‌گیرد، میزان اسید اولئیک در آن، از سایر انواع روغن زیتون کمتر است. در هر ۱۰۰ گرم روغن زیتون فرابکر ۸ دهم گرم اسید اولئیک وجود دارد.

روغن فرابکر دارای طعم گس، تند و تلخ است. این مزه هنگام خوردن، در انتهای حلق و گلو احساس می‌کنید. البته این طعم بلافاصله با بزاق دهان ترکیب شده و تلخی آن از بین می‌رود. روغن زیتون فرابکر رنگ سبز طلایی تیره، بوی تند و طعم تلخی دارد.

روغن زیتون بکر نیز تصفیه نشده است. در تهیه این روغن زیتون هیچ گونه فرایند شیمیایی و حرارتی انجام نمی‌شود. به همین دلیل بسیاری از خواص آنتی اکسیدانی و مواد مفید زیتون را در خود حفظ کرده است. در واقع تنها تفاوت آن با روغن زیتون فرابکر در میزان اسید اولئیک آن است. در ۱۰۰ گرم ترکیب روغن زیتون بکر، ۲ گرم اسید اولئیک وجود دارد. این روغن رنگ روشن‌تری داشته و طعم ملایم‌تری دارد. عطر و رایحه و غلظت کم آن جوان پسند است. به همین دلیل از نایاب‌ترین روغن‌های زیتون است.

خواص روغن زیتون بکر

مزایای روغن زیتون بکر

روغن زیتون بکر یکی از نوعی‌ترین و مفیدترین روغن‌های خوراکی است که به طور گسترده در پخت و پز و آماده‌سازی غذاها استفاده می‌شود. در زیر خواصی از روغن زیتون بکر آمده است:

 • سلامت قلب: روغن زیتون بکر دارای مقادیر بالایی از اسیدهای چرب نامتشکل تک‌نواخت است که با کاهش سطح کلسترول بد (LDL) و کاهش خطر بیماری قلبی، به سلامت قلبی کمک می‌کند.

 • خواص ضد التهابی: روغن زیتون بکر شامل پلی‌فنل‌هاست که ترکیبات طبیعی هستند و خواص ضد التهابی دارند. این خواص می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند سرطان، دیابت و التهاب مفاصل کمک کند.

 • سلامت گوارش: روغن زیتون بکر اثر مثبتی روی سلامت گوارش دارد. استفاده از این روغن می‌تواند به کاهش التهاب در لوله‌های گوارشی و بهبود جذب مواد مغذی از غذا کمک کند.
 • سلامت پوست: روغن زیتون بکر برای پوست نیز مفید است؛ زیرا حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که می‌توانند پوست را در برابر آسیب‌هایی که توسط رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شود و باعث پیری زودرس پوست می‌شود، محافظت کنند.

در کل، روغن زیتون بکر یک روغن سالم است که می‌تواند در طبخ و آماده‌سازی غذا در روش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

آیا می‌توان از روغن زیتون بکر در پخت و پز یا سرخ کردن غذا استفاده کرد؟

بله، روغن زیتون بکر برای پخت و پز و سرخ کردن غذا قابل استفاده است. با این حال، لازم به ذکر است که روغن زیتون بکر نسبت به روغن‌های دیگر مانند روغن آفتابگردان یا کانولا دارای نقطه دود کمتری است. این به این معناست که در دماهای بالا ممکن است شروع به دودیدن و تجزیه شود که می‌تواند منجر به تشکیل ترکیبات مضر و طعم تلخی شود.

بنابراین، توصیه می‌شود که برای پخت و پز با دمای کم تا متوسط مانند سرخ کردن، پخت و پز و داخل فر، از روغن زیتون بکر استفاده کنید. در صورت نیاز به پخت در دماهای بالا، بهتر است از یک روغن با نقطه دود بالاتر مانند روغن آفتابگردان یا کانولا استفاده کنید.

آیا قیمت روغن زیتون در سال ۱۴۰۲ تغییر می‌کند؟

به طور کلی روغن زیتون به علت ارزش غذایی بالای آن، جزء روغن‌های گیاهی گران قیمت است. البته قیمت آن بر اساس کارخانه تولیدکننده، میزان خلوص و نوع بسته بندی متفاوت است. امسال به دلایلی همچون خشکسالی و کاهش تولید روغن زیتون، قیمت این روغن پرارزش ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

نکته مهم در مورد روغن زیتون این است که احتمال تقلبی بودن در آن بالا بوده و با قیمت کمتر به شما ارائه شود. در فروشگاه زیتون ۰۱۳، روغن زیتون مرغوب و باکیفیت، با قیمتی منصفانه به شما عرضه می‌شود. روغن زیتون با نشان معتبر که سلامتی شما و خانواده‌تان را تضمین می‌کند.

جمع‌بندی

روغن زیتون بکر یکی از گران‌ترین روغن‌های گیاهی در جهان با ترکیبات و ارزش غذایی بسیار بالایی است. حاوی ویتامین‌های مفیدی همچون D، E و A و مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان (Antioxidants) از تجمع سلول‌های آسیب دیده و تشکیل تومور در بدن جلوگیری می‌کند.

این روغن از میوه زیتون و بدون حرارت و واکنش شیمیایی و فقط تحت پرس و فشار مکانیکی تهیه می‌شود. در نتیجه مزه و رایحه زیتون در آن حفظ می‌شود. طعم و بوی آن کمتر و ملایم‌تر از نوع فرابکر است. بیشتر روی سالاد و مواد غذایی سرد مصرف می‌شود. جوان پسند بوده و طرفداران زیادی دارد. یافتن این نوع روغن بسیار سخت است.

اختلاف قیمت روغن زیتون بکر و فرابکر چقدر است؟

روغن زیتون فرابکر بدلیل خلوص بیشتری که دارد معمولا ۱۰% بیشتر از روغن زیتون بکر قیمت گذاری می شود.

بهترین روغن زیتون بکر را از کجا تهیه کنم؟

فروشگاه های اینترنتی و حضوری شهرستان رودبار در صورت اصل بودن، بهترین کیفیت را در اختیارتان خواهند گذاشت.

5/5 - (10 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

12 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • حسن امیدی
  2022-10-20 7:13 ق.ظ

  میخواستم نظرم رو بگم شاید کسایی میخوان روغن خالص تهیه کنید کمکی بشه. به نظرم روغن فرابکر بهتره چون یه درجه از این بکر بهتره دیگه قیمتشم بالاتر هست ولی خالص تره چون هیچیش عوض نشده. خودم رفتم از آزمایشگاهی که اینا آزمایش گرفتن سوال کردم خداروشکر اوکی بود روغن زیتون ۰۱۳ اصل و خالص بودنش رو رفتم مطمئن شدم از خود آزمایشگاه. این نظر رو میزارم واسه اونایی که واسه خرید از این فروشگاه شک دارن. امیدوارم مفید باشه.ارادتمند حسن امیدی شیرازم

  پاسخ
  • ممنون از شما دوست عزیز و مشتری همیشگی نظر لطف شما باعث دادن انرژی به مجموعه زیتون ۰۱۳ میشه تا روز به روز به کیفیت محصولات و خدمات مون افزوده بشه.

   پاسخ
 • تهمینه
  2022-10-21 5:17 ب.ظ

  واسه صابون سازی از روغن زیتون بکر استفاده کردم جواب نگرفتم دیگه از اون به بعد فقط فرابکر خالص خالص ۱۰۰٪ باید باشه. دوستانی که لوازم بهداشتی مثل صابون زیتون یا ترکیبی میسازن دقت کنید حتما روغن زیتون طبیعی و خالص باشه

  پاسخ
  • دقیقا همینطوره خیلی از صابون سازی های کشور با ما در ارتباط هستند.

   پاسخ
 • الهه واسعی
  2022-10-21 5:22 ب.ظ

  یه مدت همش دنبال روغن زیتون بی بو بودم اما بعدا شنیدم که دکتر کرمانی میگه که حتما باید روغن اصل یعنی روغن زیتون بابو خالص که بشه همه خواصش رو دریافت کرد. توی غذاها استفاده میکنم خدارو شکر روغنی که از این سایت سفارش دادم آزمایش هم گرفتم اصل بوده. پیشنهاد میکنم👏

  پاسخ
  • درود برشما خانم واسعی. بله خداروشکر روغن خالص ۰۱۳ با بهترین کیفیت به مشتریان عزیز عرضه میشه و امیدواریم تا به زودی آشپزخانه ها با روغن زیتون ۰۱۳ آشنا بشن و مردم از این روغن استفاده کنن تا تن سلامتی داشته باشند.

   پاسخ
 • صدیقه دادرس
  2023-01-20 11:41 ق.ظ

  من قبلا روغن زیتون بکر میخوردم ولی پیش دکتر رفتم گفتن اکسترا ویرجین یعنی فرابکر بخور چون خواص کامل روغن زیتون رو داره.

  پاسخ
  • بله دقیقا روغن زیتون فرابکر کامل ترین روغن زیتون هست که می تونید از سایت ما با ضمانت اصالت سفارش بدید.

   پاسخ
 • پریناز پاداشی
  2023-03-02 11:42 ب.ظ

  یه سوالی دارم ممنون میشم پاسخ بدید
  به دلیل اینکه داخل برنج از روغن زیتون می خوام استفاده بکنم می تونم این کار رو انجام بدم؟ آیا روغن زیتون بکر بو دارد؟ اگر بو داشته باشد که غذا به سختی بتوان خورد. آیا شما هم روغن بکر می فروشید؟

  پاسخ
  • خانم پاداشی عزیز روغن زیتون بکر روغنی است که دارای بو و طعم کمتری نسبت به فرابکر است (به دلیل پرس گرم است که باعث می شود خواص روغن از بین برود و روغن های بکر دارای کیفیت پایینی هستند اما بو ندارند).
   افتخار می کنیم که روغن زیتون بکر نمی فروشیم و تنها برای خرید روغن زیتون اصل فرابکر در خدمتتان هستیم.

   پاسخ
 • داوود نژاد
  2023-08-28 10:03 ق.ظ

  از لحاظ کیفیت شاید زیاد فرقی بین روغن زیتون بکر و روغن زیتون فرابکر نباشه اما من همیشه ترجیح دادم از روغن زیتون خالص شما خرید کنم که همون فرابکر ه.

  پاسخ
  • با احترام به نظر حضرتعالی باید عرض کنم که اگر به دنبال جذب تمام خواص روغن زیتون هستید قطعا روغن زیتون بودار فرابکر از بکر و تصفیه شده آن قطعا بهتره. خوش باشید و سلامت.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست