هر کیلو زیتون چقدر روغن می‌دهد؟

هر درخت زیتون چند کیلو زیتون می‌دهد
فهرست مطالب

هر کیلو زیتون بین ۱۰ تا ۲۵ درصد از وزن خود روغن تولید می‌کند. بنابراین هر کیلو زیتون می‌تواند بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ گرم روغن دهد. برای به دست آوردن میزان دقیق‌تر، باید نوع زیتون و روش استخراج را در نظر گرفت.

با توجه نزدیک بودن فصل زیتون چینی، فروشندگان و خریداران زیتون و روغن زیتون به فکر خرید روغن زیتون و فروش این محصولات هستند. مسئله مهم برای باغداران فروشنده روغن زیتون این است که محصول میوه زیتون باغشان تا چند درصد روغن گیری می‌شود؟

از زیتون با کیفیت روغن بیشتری تولید می‌شود و باغداران وقتی درختانی پربار داشته باشند قطعاً در آن سال روغن زیتون بیشتری برداشت می‌کنند؛ اما آیا میدانید بهترین میزان روغن دهی میوه زیتون چند درصد است؟ میوه زیتون در زمان‌های مختلف روغن گیری می‌شود که کیفیت روغن زیتون به آن بستگی دارد. بهترین زمان روغن گیری زیتون ۱۸ تا ۲۴ ساعت بعد از چیدن میوه زیتون است و هر چقدر میوه زیتون بعد از چیدن در انبار بماند تا زمانی بعد روغن گیری شود کیفیت آن روغن پایین می‌آید. میوه زیتونی که بالای ۲۰ درصد روغن داشته باشد از انواع زیتون‌های با کیفیت محسوب می‌شود.

هر درخت زیتون چند کیلو زیتون می‌دهد؟

درخت زیتون با توجه به نوع و شرایط نگهداری، میزان متفاوتی زیتون تولید می‌کند. در شرایط ایده‌آل، یک درخت زیتون متوسط بالغ می‌تواند بین ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم زیتون در سال تولید کند. برخی از درختان ممکن است حتی بیشتر یا کمتر از این مقدار میوه بدهند.

میزان محصول زیتونی که هر درخت زیتون می‌دهد بستگی به عوامل مختلفی دارد. از جمله نوع و سن درخت، شرایط آب و هوایی، نوع خاک و مراقبت‌های کشاورزی. به طور متوسط، یک درخت زیتون معمولاً در هر فصل حدود ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم زیتون تولید می‌کند.
با این حال، برخی از درختان زیتون می‌توانند تا ۱۰۰ کیلوگرم یا حتی بیشتر زیتون تولید کنند، به ویژه اگر شرایط محیطی و کشاورزی مناسب باشد.

انتخاب میوه زیتون؛ اولین گام تولید روغن زیتون سالم

همان‌طور که گفتیم، خواص روغن زیتون زمانی در بهترین حالت خود حفظ می‌شود که از میوه زیتون با کیفیت روغن گیری انجام شده باشد. بسیاری از عمده فروشان برای سود بیشتر و نه رضایت مشتری، زیتون‌های باغداران مختلف را جمع آوری و باقیمت‌های پایین به‌صورت سردرختی خریداری کرده و در انبارهای بزرگ خود نگهداری و ذخیره می‌کنند تا بعد از چند ماه روغن زیتون حاصله از آن را باقیمت‌های بالاتری به فروش برسانند با دستگاه‌های روغن گیری، جلوی چشم مشتری روغن زیتون بگیرند.

این کار کاملاً اشتباه است؛ زیرا روغن زیتون باید تا ۲۴ ساعت بعد از چیدن زیتون از درخت گرفته و انبار شود. روغن گیری جلوی چشم شما با زیتون انبار شده نه تنها تمام خواص زیتون را دارا نمی‌باشد، بلکه روغن حاصله از آن کم کیفیت‌ترین روغن زیتون خواهد بود. سعی کنید از فروشگاه‌هایی خرید داشته باشید که زیتون روغنی را بلافاصله بعد از چیدن، روغن گیری می‌کنند و از زیتون با کیفیتی استفاده شود که در فرآیند تولید آن، محصولات شیمیایی بکار نرفته باشد. فروشگاه اینترنتی زیتون ۰۱۳ با محصولات ارگانیک و تضمینی بهترین کیفیت را تقدیمتان می‌کند.

روغنی که یک کیلو زیتون می‌دهد چقدر است؟

میزان روغنی که از هر کیلو زیتون استخراج می‌شود، بستگی به نوع و اندازه زیتون، شرایط رشد، و روش‌های استخراج روغن دارد. اما به طور متوسط، یک کیلو زیتون می‌تواند حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد روغن تولید کند.

به عنوان مثال، زیتون‌هایی که برای تولید روغن استفاده می‌شوند، معمولاً دارای میزان روغن بیشتری هستند. همچنین، روش فشار دادن زیتون نیز می‌تواند بر میزان روغن به دست آمده تأثیر بگذارد.

در کل، میزان روغن به دست آمده از هر کیلوی زیتون متغیر است و نمی‌توان به طور دقیقی یک عدد مشخص برای آن تعیین کرد.
جهت خرید روغن زیتون عمده برند ۰۱۳ هم اکنون با کارشناس فروش تماس حاصل فرمایید.

بهترین زمان چیدن میوه زیتون برای روغن گیری

زمان چیدن میوه‌های زیتون برای روغن‌گیری بستگی به نوع رقم زیتون و منطقه کاشت آن دارد. به طور کلی، زمان مناسب برای چیدن زیتون برای روغن‌گیری، زمانی است که میوه‌ها کاملاً رسیده و رنگ آنها به رنگ مشخصی تبدیل شده باشد. در بسیاری از مناطق، زمان چیدن زیتون برای روغن‌گیری در پایان پاییز یا اوایل زمستان است. در این زمان، میوه‌های زیتون به رسیدگی کامل خود می‌رسند و روغن استخراج شده از آنها با کیفیت بالاست. همچنین در صورتی که می‌خواهید روغنی با طعم و مزه خاصی تولید کنید، می‌توانید زمان چیدن زیتون را برای به دست آوردن این مزه و طعم خاص تنظیم کنید.

باغداران زیتون در ابتدای شهریور ماه کم کم شروع به چیدن میوه زیتون می‌کنند و تا اواخر مهر ماه فصل چیدن زیتون تمام می‌شود. بسته به نوع زیتونی که در درخت وجود دارد، انواع روغن زیتون تولید می‌شود. روغن زیتون باید زمانی گرفته شود که تمام خواص روغن زیتون حفظ شود.

بعد از آنکه میوه زیتون از حالت کال بودن درآمد و نسبتاً رسیده شد، بخشی از باغداران آن زیتون را برای روغن گیری به کارخانه جات روغن کشی می‌برند تا روغن زیتون تازه را زودتر از دیگران وارد بازار کنند اما اکثر باغداران بهترین زمان برای روغن گیری زیتون را زمانی می‌دانند که زیتون به رنگ سیاه درآمده و به آن زیتون روغنی می‌گویند.

4.7/5 - (6 نفر امتیاز دادن)

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • علی اسحاقی
    2022-10-23 11:43 ب.ظ

    من واسه روغن گیری زیتون توی فصلش که پاییز بود پارسال اومدم رودبار هم‌ زیتون خریدم و روغن زیتون خالص اما مسیرم دیر به دیر میخوره به رودبار چون اهل مشهد هستم مجبوم اینترنتی خرید کنم. از این سایت خرید کردم وجدانی روغن خالص و اصل برام فرستادن شما هم اگه میخواید سفارش بدید با خیال راحت این کارو بکنید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست