۱۲ مزیت و کاربرد روغن زیتون پرس سرد

روغن زیتون پرس سرد
فهرست مطالب

پرس سرد روش معمول تولید روغن زیتون بدون استفاده از حرارت یا مواد شیمیایی است. این روش مستلزم خرد کردن میوه‌های زیتون و تبدیل آنها به یک خمیر و سپس اعمال فشار با استفاده از پرس مکانیکی و سانتریفوژ برای جداسازی روغن از پالپ است. مطابق با استانداردهای غذا اروپا، دما نمی‌تواند از ۸۱ (۲۷ C) تجاوز کند.

پرس سرد روشی است که زیتون‌ها در کمتر از ۲۷ درجه سانتیگراد فشرده می‌شوند. محصول روغن زیتون با این فرایند کیفیت بهتری خواهد داشت. پرس سرد به حفظ ارزش تغذیه‌ای روغن کمک می‌کند؛ زیرا مواد مغذی و ترکیبات سودمند گیاه تحت حرارت بالا از بین نمی‌روند.

درجه بندی روغن زیتون بر اساس محتوای اسید اولئیک آنها تعیین می‌گردد. بالاترین درجه‌های روغن زیتون، روغن زیتون فرابکر و روغن زیتون بکر، همواره برای حفظ سطح بالا اسید اولئیک با پرس سرد تهیه می‌شوند. در اینجا ۱۳ مزیت و کاربرد روغن زیتون پرس سرد مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

1- به لحاظ مواد مغذی غنی هستند

روغن زیتون پرس سرد همانند همه چربی‌ها کالری بالایی دارد.

با این حال، چربی اصلی روغن زیتون ـ چربی اشباع نشده ـ به صورت باورنکردنی سالم است.

در مقایسه با رژیم‌های غنی از چربی‌های اشباع، رژیم‌های غنی از چربی‌های غیراشباع با کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، سرطان و سایر بیماری‌های مزمن مرتبط هستند.

روغن زیتون غنی از ویتامین‌های E و K است. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی در عملکرد سیستم ایمنی است در حالی که ویتامین K نقش کلیدی را در لخته شدن خون و سلامت استخوان ایفا می‌کند.

تنها یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) روغن زیتون پرس سرد مواد مغذی زیر را تأمین می‌کند:

کالری: ۱۱۹

چربی کل: ۱۳٫۵ گرم

چربی اشباع: ۲ گرم

چربی تک اشباعی: ۱۰ گرم

چربی چند اشباعی: ۱٫۵ گرم

ویتامین E: 12.9% ارزش روزانه (DV)

ویتامین K: 6.8% DV

روغن زیتون پرس سرد حاوی حداقل ۳۰ ترکیب گیاهی سودمند بوده و بسیاری از آنها آنتی اکسیدان‌های بالقوه با اثرات ضدالتهابی است.

چکیده

روغن زیتون پرس سرد غنی از چربی‌های سالم، ترکیبات گیاهی قدرتمند و ویتامین‌های E و K است.

۲- مملو از چربی‌های سالم

سازمان کشاورزی ایالات متحده توصیه کرده است که ۳۵ ـ ۲۰% کالری دریافتی شما باید از چربی‌ها و اساساً چربی غیراشباع باشد.

روغن زیتون پرس سرد تقریباً این میزان چربی را تأمین می‌کند که ۷۱% آن از چربی تک غیراشباعی تحت عنوان اسید اولئیک تشکیل شده است.

مطالعات پیشنهاد کرده‌اند اسید اولئیک و سایر چربی‌های تک غیراشباعی می‌توانند به کاهش LDL (کلسترول بد) هنگامی کمک کنند که به جای چربی‌های اشباع استفاده می‌شوند.

۱۱% چربی اضافی در روغن زیتون پرس سرد از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ نشأت می‌گیرد. این دو چربی غیراشباع در فرآیندهای اصلی بدن مانند تنظیم فشار خون، لخته شدن خون و پاسخ سیستم ایمنی بدن ضروری هستند.

اگرچه روغن زیتون حاوی ۲ گرم چربی اشباع در هر قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) است ولی محدودیت روزانه ۲۲ ـ ۱۳ گرم از سوی مقامات بهداشتی در یک رژیم ۲۰۰۰ کالری استاندارد توصیه شده است.

چکیده

روغن زیتون پرس سرد اساساً از اسید اولئیک تشکیل شده است که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند. این روغن تأمین کننده چربی‌های امگا ۳ و امگا ۶ بوده که برای سلامت بدن ضروری محسوب می‌شوند.

۳- حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی است

روغن زیتون پرس سرد حاوی آنتی اکسیدان‌های بیشتری در مقایسه با روغن زیتون درجه پایین است؛ زیرا با حرارت فرآوری نشده است.

آنتی اکسیدان‌ها از بدن شما در برابر ملکول‌های ناپایداری که رادیکال‌های آزاد خوانده می‌شوند محافظت می‌کنند. این امر به کاهش بروز شرایط حاد مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان کمک می‌کند.

هر قاشق غذاخوری روغن زیتون (۱۵ میلی لیتر) حاوی ۱۲٫۹% DV ویتامین E، ویتامین ضروری و آنتی اکسیدان قوی است.

این روغن غنی از ترکیبات گیاهی همانند اولئوروپین و هیدروکسی تیروزول است که ویژگی‌های آنتی اکسیدانی قوی را در مطالعات حیوانی و لوله آزمایش از خود نشان داده‌اند.

محققان باور دارند که این ترکیبات ممکن است تا اندازه‌ای مسئول مزایای رژیم مدیترانه‌ای از جمله استخوان‌های مستحکم‌تر و کاهش ریسک بیماری‌های قلبی، مغزی و برخی از سرطان‌ها باشند.

چکیده

روغن زیتون پرس سرد حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که بدن را در برابر تعدادی از بیماری‌ها محافظت می کنند.

۴- با التهاب مقابله می‌کند

التهاب مزمن و طولانی مدت عامل بسیاری از شرایط از جمله بیماری قلبی، دیابت، سرطان، آرتروز و بیماری آلزایمر است.

مطالعات پیشنهاد کرده‌اند که روغن زیتون به کاهش التهاب در رابطه با غلظت بالای چربی‌های سالم، آنتی اکسیدان‌ها و ترکیباتی مانند اولئوکانتال کمک می‌کند.

اولئوکانتال یک عامل طبیعی ضد التهاب است. مطالعات لوله آزمایش بیانگر این موضوع هستند که این ماده مشابه با ایبوپروفن ـ یک داروی ضد التهابی ـ عمل می‌کند، اگرچه مطالعات انسانی مورد نیاز هستند.

به خاطر داشته باشید که گزینه‌های مبتنی بر ترکیبات گیاهی بیشتر در رژیم غذایی شما به کاهش التهاب به صورت مؤثرتری در مقایسه با یک ترکیب، یک ماده مغذی یا ماده غذایی کمک می‌کند.

جایگزین کردن مواد غذایی غنی از چربی اشباع ـ مانند کره، شورتنینگ و لارد ـ با روغن زیتون پرس سرد یک انتخاب عالی برای یک شروع است.

چکیده

در رابطه با غلظت بالای چربی‌های سالم، آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات گیاهی سالم، روغن زیتون پرس سرد به کاهش التهاب کمک می‌کند.

۵- در برابر بیماری قلبی از شما محافظت می‌کند

بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ و میر زنان و مردان در سراسر جهان و مسئول بیش از ۱۷ میلیون مرگ در سال است.

مطالعات متعددی آشکار کرده‌اند که جایگزین کردن غذاهای غنی از چربی‌های اشباع با روغن زیتون به کاهش کلسترول LDL (بد) خون و سطوح فشار خون ـ دو فاکتور ریسک اصلی بیماری قلبی ـ کمک می‌کند. یک مطالعه روی بیش از ۸۴،۰۰۰ زن نشان داد که جایگزین کردن ۵% چربی‌های اشباع با مواد غذایی غنی از چربی‌های تک اشباعی شامل روغن زیتون خطر بیماری‌های قلبی را به میزان ۱۵% کاهش می‌دهد.

رژیم مدیترانه‌ای که وابسته به روغن زیتون به عنوان منبع اصلی تأمین چربی است، ریسک حمله و سکته قلبی را تا بیش از ۲۸% کاهش داده است.

چکیده

با جایگزین کردن منابع چربی اشباع با روغن زیتون پرس سرد ریسک بیماری قلبی کاهش خواهد یافت.

۶- سبب ارتقای سلامت مغز می‌گردد

رژیم‌های غنی از روغن زیتون پرس سرد از سلامت مغز محافظت می‌کند.

یک مثال رژیم MIND (مدیترانه‌ای ـ اقدام مداخله‌ای DASH برای ناهنجاری‌های عصبی تکوینی) است که پخت و پز با روغن زیتون را توصیه می‌کند. این رژیم در واقع رژیم مدیترانه‌ای را با رویکردهای رژیمی کاهش فشار خون ترکیب کرده است.

در مطالعات جمعیت، افراد دارای رژیم MIND کاهش تدریجی قابلیت ذهنی و حافظه را با افزایش سن علاوه بر این شرایط پس از سکته را نشان داده‌اند.

یک مطالعه ۴٫۵ ساله روی ۹۲۳ نفر یک کاهش ۵۳% را در میزان بروز آلزایمر در افرادی را نشان داده است که اغلب از این رژیم استفاده کرده‌اند.

در کنار روغن زیتون، رژیم MIND غنی از سبزیجات، انواع توت‌ها، مغزها، دانه‌های کامل و ماهی است. این رژیم حاوی سدیم پایینی است.

به علاوه، تحقیقات روی حیوانات و آزمایشگاه پیشنهاد کرده‌اند که اولئوکانتال، ترکیبی در روغن زیتون، به کاهش تشکیل پلاک‌های مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر کمک می‌کنند. تحقیقات انسانی نیز مورد نیاز است.

چکیده

رژیم غنی از روغن زیتون به پیشگیری از کاهش توانایی ذهنی به دلیل افزایش سن علاوه بر کاهش ریسک بیماری آلزایمر کمک می‌کند.

۱۰ ـ ۷٫ سایر مزایای بالقوه سلامت

اگرچه تحقیقات محدود می‌باشند ولی روغن زیتون پرس سرد مزایای بالقوه دیگری نیز برای سلامت فرد دارد. این مزایا عبارت‌اند از:

 1. کاهش ریسک دیابت نوع ۲٫ مطالعات انسانی رژیم‌هایی با بالاترین میزان روغن زیتون ـ بیش از ۱٫۵ قاشق غذاخوری (۲۰ میلی لیتر) در روز را با ۱۶% ریسک کمتر دیابت نوع ۲ مرتبط دانسته‌اند.
 2. بهبود سطح قند خون. در یک مطالعه کوچک، افرادی که ۲۰ میلی گرم اولئوروپین تغلیظ شده را دریافت کرده بودند، یک کاهش ۱۴% قند خون را به دنبال یک وعده غذایی در مقایسه با گروه شاهد تجربه کردند.
 3. درمان یبوست با روغن زیتون. مطابق با برخی از مطالعات کوچک انجام شده، استفاده از یک قاشق چای خوری (۵ میلی لیتر) روغن زیتون در روز یبوست را بهبود می‌بخشد.
 4. به تأخیر انداختن پیشرفت آرتروز. تحقیقات حیوانی نشان داده‌اند که روغن زیتون و ترکیبات آن می‌توانند با پیشگیری از تخریب غضروف بروز آرتروز را به تأخیر انداخته و در مفاصل نقش حفاظتی داشته باشند. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

چکیده

تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که روغن زیتون و ترکیبات آن می‌توانند به کاهش ریسک دیابت نوع ۲، بهبود سطح قند خون، کاهش یبوست و مقابله با آرتروز کمک کنند.

۱۱- برای مو، پوست و ناخن سودمند است

مستندات علمی محدودی از استفاده موضعی روغن زیتون به عنوان بخشی از ترکیبات صابون‌ها، لوسیون‌های بدن و شامپو بدن پشتیبانی کرده‌اند.

برخی از کاربردهای متداول آرایشی برای روغن زیتون به شرح زیر است:

برای مو. ۲ ـ ۱ قاشق غذاخوری (۲۰ ـ ۱۵ میلی لیتر) روغن زیتون برای درمان موی دو شاخه شده به کار برده یا به آرامی روی کف سر خود ماساژ دهید تا خشکی برطرف شود. پس از آن موها را شامپو زده و کاملاً آبکشی نمایید.

بیشتر بخوانید: فواید روغن زیتون برای پوست

رطوبت رسانی. برای هیدراته کردن پوست، یک لایه نازک روغن زیتون را پس از دوش گرفتن روی پوست به کار برده یا با میزان قابل ملاحظه‌ای لوسیون مرطوب کننده پیش از استفاده مخلوط می‌شود. می‌توانید روغن اضافی را با حوله تمیز کنید.

حالت دهنده کوتیکول. یک قطره روغن زیتون را با نوک انگشت خود روی کوتیکول‌های خشک یا ترک خورده قرار دهید.

به دلیل اینکه روغن زیتون با درجات پایین تر پتانسیل ایجاد خارش پوست را دارند، بهتر است که از روغن فرابکر استفاده کرد که با پرس سرد تولید می‌شود.

افراد دارای پوست حساس باید احتیاط کنند زیرا روغن زیتون می‌تواند سبب خارش در پوست‌های خشک، علی الخصوص در نوزادان و کودکان شود.

چکیده

روغن زیتون یک مرطوب کننده مؤثر برای مو، پوست و ناخن است ولی مستندات علمی اندکی از این کاربرد پشتیبانی می‌کنند. روغن زیتون ممکن است برای افراد دارای پوست حساس مناسب نباشد.

۱۲- افزودن روغن زیتون به رژیم غذایی بسیار ساده است

روغن زیتون پرس سرد نه فقط برای سرخ کردن، کبابی کردن و پخت و پز قابل استفاده است بلکه یک ترکیب ایده ال برای درسینگ سالاد، سس و ماریناد نیز محسوب می‌گردد.

جایگزین کردن چربی اشباع با این روغن برای سلامت شما بسیار سودمند است. می‌توانید توصیه‌های ساده زیر را در نظر بگیرید:

در هنگام پخت، به جای کره، شورتنینگ، بیکن را آغشته به روغن زیتون پرس سرد کنید. به جای خرید درسینگ یا چاشنی سالاد خامه‌ای، آن را با روغن زیتون خریداری کرده یا خودتان آن را تهیه کنید. سس‌ها با پایه روغن زیتون همانند سس پستو را به سس‌ها با پایه خامه یا پنیر ترجیح دهید.

برای دیپ سبزیجات، هوموس را با روغن زیتون به جای بلوچیز یا درسینگ رنچ تهیه کنید. روغن زیتون پرس سرد برای سرخ کردن عمیق نیز قابل استفاده است ولی باید کاربرد آن در این نوع پخت و پز به دلیل کالری اضافی محدود گردد.

روغن زیتون هنوز یک ماده پرکالری است. اگر جذب کالری خود را تحت کنترل و نظارت دارید، اطمینان یابید که از این چربی در رژیم روزانه خود به اندازه استفاده می‌کنید.

چکیده

روغن زیتون پرس سرد یک چربی سالم برای قلب جهت استفاده در پخت و پز روزانه بوده و می‌توان از آن در چاشنی‌ها، سس‌ها و دیپ‌ها استفاده کرد.

جهت خرید روغن زیتون عمده که به کیفیت پرس سرد است با کارشناس فروش ما ۰۹۹۳۴۰۰۴۳۱۱ تماس بگیرید.

نکته آخر

روغن زیتون پرس سرد مواد مغذی خود را بیش از روغن زیتون فرآوری شده با حرارت حفظ می‌کند.

این روغن مملو از چربی‌های سالم، ویتامین‌های K و E بوده و دارای چندین آنتی اکسیدان و ترکیب ضد التهابی است. این مواد مغذی سلامت مغز و قلب را بهبود بخشیده و به علاوه دارای مزایای دیگری نیز می‌باشند. اگر از روغن زیتون پرس سرد به جای چربی‌های دیگر مانند کره یا مارگارین استفاده کنید، منفعت بسیاری را کسب خواهید کرد.

چه تفاوتی بین روغن زیتون پرس سرد و روغن زیتون معمولی وجود دارد؟

روغن زیتون پرس سرد مواد مغذی بیشتری نسبت به روغن زیتون هایی که با گرما روغن گیری می شوند دارد. سرشار از چربی های سالم، ویتامین های E و K و چندین آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد التهابی است. این مواد مغذی علاوه بر فواید دیگر ممکن است سلامت مغز و قلب را تقویت کنند.

آیا روغن زیتون پرس سرد بهتر است؟

روغن زیتون پرس سرد از کیفیت بالاتری برخوردار است؛ زیرا نه تنها تمام خواص معطر حساس خود را حفظ می کند، بلکه آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی را نیز حفظ می کند.

5/5 - (8 نفر امتیاز دادن)

8 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • اکبری خرم
  2023-03-19 3:52 ب.ظ

  من چندین ساله که فقط به خاطر این که روغن زیتون ۰۱۳ مطمئن از پرس سرد واسه روغن گیری زیتون استفاده میکنه فقط از این مجموعه و اخیرا هم از این سایت خرید میکنم و میخوام تقدیر کنم از شما واسه حس مسئولیتتون.

  پاسخ
 • زیبا نیابتی
  2023-03-19 3:54 ب.ظ

  این سایت چون اطمینان کامل از پرس سرد بودن روغن زیتون خوراکی ش دارم همیشه خرید میکنم. صابون زیتون تون هم عالیه ضد شوره سر که من خرید دارم وراضی هستم.

  پاسخ
 • خورانی
  2023-10-28 9:40 ق.ظ

  بهترین روغن زیتون باید روغن زیتون پرس سرد باشه من همیشه از شما از همین نوع روغن زیتون میخرم چون واسه سلامتی بدنم ارزش قائلم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله پرس بودن روغن زیتون خالص بودن را نشان می دهد و تمام خواص را داراست.

   پاسخ
 • علی سراجی
  2023-12-28 8:03 ق.ظ

  سلام. ضمن تشکر و قدردانی از زحمات شما. من از گراش لارستان فارس هستم.. امسال توانستم زیتون باغم را برداشت کنم. و حدوداً ۳۰۰ کیلو شد. که آنرا توسط پرس سرد روغنش را استخراج کردم. ولی روغن حاصله تلخ و طعم تند دارد. برای بهتر شدن طعم روغن باید چه بکنم.
  در ضمن از ۳۰۰ کیلو زیتون حدودا چقدر باید روغن استحصال شود.
  با کمال تشکر.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر. طعم و مزه و بوی روغن زیتون به نوع میوه زیتون بستگی داره و احتمالا نوع میوه زیتون شما اون طعم و بوی زیاد رو داشته. هر ۱۰۰ کیلو زیتون باید بین ۱۵ تا ۲۵ کیلو روغن زیتون بهتون بده.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست