روغن زیتون سبز رنگ؛ آیا واقعا بهتر است؟

روغن زیتون سبز

شاید شما هم شنیده باشید که روغن زیتون سبز رنگ بهتر از روغن‌های زیتون دیگر است. به نظر شما این تا چه حد می‌تواند در اصل بودن روغن زیتون موثر باشد؟ آبا می‌توان به رنگ‌ها در مواد غذایی اعتماد کرد؟ در ادامه با شماییم تا این سوال مهم و جذاب را پاسخ دهیم و انتخاب و تشخیص را برایتان راحت‌تر کنیم. با ما همراه باشید.

واقعیت اینجاست که روغن زیتون در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که به عوامل مختلفی مانند نوع میوه زیتون روغنگیری شده، میزان رسیده بودن میوه و روش‌های فرآوری به کار رفته بستگی دارد. اگر به دنبال رنگ اصلی روغن زیتون خالص هستید معمولاً رنگی از زرد کم رنگ تا سبز تیره باید داشته باشد.

برای اطلاع از رنگ روغن زیتون اصل مقاله “رنگ روغن زیتون اصل” مراجعه کنید.

چرا روغن زیتون به رنگ خیلی سبز در می‌آید؟

همانطور که گفتیم عواملی باعث می‌شوند تا رنگ روغن تغییراتی را داشته باشد؛ اما اگر بخواهید علت سبز بودن روغن زیتون‌ها را بدانید، یک از عوامل اصلی نوع میوه زیتون و مهم‌تر اینکه وقتی این میوه سبز بوده و کاملا نرسیده باشد، آن را روغنگیری می‌کنند که هم طعم تلخ‌تری نسبت به انواع روغن زیتون دارد و هم رنگ سبز بیشتری نیز دارد که این نوع روغن بنا به خواست خریدار تهیه می‌شود چون زودتر از موعد روغنگیری باید این کار انجام شود و در رنگ‌های سبز روشن و سبز تیره استخراج می‌گردد.

کلروفیل موجود در میوه زیتون نارس باعث می‌شود تا روغنی که تهیه می‌شود به رنگ سبز در آید.

فرآیند تولید روغن زیتون سبز

همانطور که گفتیم، این نوع از روغن زیتون از میوه سبز که هنوز کاملا نرسیده و به رنگ سیاه درنیامده به دست می‌آید به نحوی که کشاورز، بعد از چیدن میوه زیتون و حمل آن با کیسه‌های مخصوص یا جعبه حمل زیتون، آن را به محل کارخانه روغنگیری زیتون می‌رساند. نکته بسیار مهم اینکه میوه زیتون بعد از چیده شدن نهایتاً تا ۲۴ ساعت باید روغنگیری شود در غیر این صورت از کیفیت روغنی که گرفته می‌شود کاسته خواهد شد و به میزان اسیدیته آن افزوده خواهد شد.

فرآیند آن به این صورت است که کشاورزان در پاییز میوه زیتون را می‌چینند و و بعد از حضور در کارخانه، زیتون‌ها را به آسیاب منتقل می‌کنند و آسیاب کاری که انجام می‌دهد، روغن میوه‌ها را با جداکردن چربی از آب و مواد فیزیکی، استخراج می‌کند. روغنی که از این آسیاب به روش پرس سرد استخراج می‌شود، همان معجزه سلامتی یعنی روغن زیتون فرابکر است.

آیا روغن زیتون سبز بهتر است‌؟

بهترین روغن زیتون روغن زیتونی است که تمام خواص آن حفظ شده باشد و گرما ندیده باشد یعنی در فرآیند روغنگیری از گرمای بیشتر برای استخراج روغن بیشتر استفاده نشده باشد که به اصطلاح می‌گوییم روش پرس گرم. روغن زیتون باید به روش پرس سرد استخراج شود و در این صورت قطعا روغن زیتون سبز بهتر خواهد بود. البته روغن‌هایی که از میوه‌های رسیده‌تر روغنگیری می‌شوند اگر به روش پرس سرد استخراج شوند نیز از کیفیت برابری نسبت به این روغن برخوردارند ولی اگر روغن تصفیه شود، کیفیت خوراکی از لحاظ مواد تشکیل دهنده، کاهش می‌یابد.

آیا حتماً پرس سرد باشد؟

البته ‌که ما همیشه این روش را پیشنهاد می‌کنیم. این روش صنعتی روغن را بدون به خطر انداختن یکپارچگی آن استخراج می‌کند. دمای پایین در روغنگیری روغن زیتون پرس سرد، طعم‌های لطیف و اجزای غذایی را حفظ می‌کند و یک شاهکار در روغن زیتون را ایجاد می‌کند. وقتی طعم این روغن زیر زبان شما می‌آید شما را مست می‌کند و از آن لذت می‌برید.

آیا روغن زیتون سبز سالم تر است؟

نه لزوما، چون همه روغن زیتون سرشار از چربی‌های تک غیراشباع، به ویژه اسید اولئیک، و حاوی آنتی اکسیدان است. با این حال، محتوای دقیق تغذیه‌ای می‌تواند بر اساس عواملی مانند رقم و روش‌های فرآوری متفاوت باشد. به عنوان مثال، میوه‌هایی که زودتر برداشت می‌شوند، در حالی که هنوز سبز هستند، معمولاً از نظر آنتی اکسیدان غنی‌تر هستند..

به زبان ساده‌تر اینکه، ممکن است، وجود بعضی فیلترها در زمان روغنگیری کمی از خواص و رنگ روغن زیتون بکاهد ولی اکثر خواص آن حفظ می‌شود. اما اگر خواص آنتی اکسیدانی کامل می‌خواهید، روغن‌هایی که از میوه نارس زیتون به دست می‌آیند، خواص آنتی اکسیدانی بیشتری دارند و از این نظر سالم‌تر هستند.

بوی روغن زیتون سبز چگونه است؟

بوی روغن زیتون نیز به نحوه روغنگیری و زمان روغنگیری بستگی دارد. اگر روغن زیتون از میوه نارس زیتون گرفته شود، بوی تند‌تر خواهد داشت و هرچه رسیده‌تر باشد، بوی ملایم‌تری دارد. این موضوع بسته به ذائقه شما انتخاب می‌شود. پس روغن زیتون سبز ممکن است بوی تند‌تر و بیشتری داشته باشد.

روغن زیتون سبز را در کجا استفاده کنیم؟

برای پخت و پز و سرخ کردن به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید و غذاهای خود را مانند روغن‌های دیگر اینبار با روغن زیتون آماده کنید. هم به صورت سرد مانند استفاده روی سالاد و یا در تهیه سس‌های مختلف یا اینکه در پخت و پز ماهی و گوشت، مرغ و سوپ یا لوبیا و … همگی اینها اگر با روغن زیتون طبخ شوند، و یا آماده شوند، طعم بی‌نظیری را تجربه خواهید کرد. این یک پیشنهاد معرکه برای شماست حتما امتحان کنید و لذت ببرید.

آیا روغن زیتون سبز برای پخت و پز با حرارت بالا مناسب است؟

شاید باور نکنید و رسانه‌ها و فضای مجازی گولتان زده باشند چون مافیای روغن‌های مضر نمی‌خواهند که مردم از روغن‌های سالم استفاده کنند. باید بگوییم که شما حتماً می‌توانید از روغن زیتون برای پخت و پز با حرارت بالا استفاده کنید. شما حتی می‌توانید از روغن زیتون سبز فرابکر در غذاهای سرخ کردنی نیز بهره ببرید و این قطعاً برای شمایی که سالهاست این روغن را نمی‌شناسید جذاب خواهد بود چون یک تجربه جدیدی را امتحان خواهید کرد و طعم بی‌نظیری نصیبتان می‌شود.

میزان ماندگاری روغن زیتون سبز چقدر است؟

خوشبختانه این روغن‌ها ماندگاری مناسبی دارند در صورتی که در مکان مناسب نگهداری شوند. در صورتی که در جای تاریک و خنک و به دور از گرما، نور و رطوبت نگهداری کنید به مدت دو سال، می‌توانید خوراکی از آن استفاده کنید. ظرف نگهداری روغن زیتون اگر پت پلاستیک درجه یک باشد نیز مشکلی نیست و اگر در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید بهتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نگهداری روغن زیتون به لینک زیر مراجعه کنید:

https://olive013.com/store-olive-oil-to-avoid-spoilage

جمع بندی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به این نتیجه رسیده‌اید که از روغن زیتون سبز (فرابکر) استفاده کنید، این بهترین انتخاب برای سلامتی شماست. روغن زیتون که رنگ سبز مایل به زرد دارد بهترین نوع روغن برای پخت و پز و استفاده سرد است. شاید خرج کردن برای روغن زیتون برای افراد سخت باشد اما بدانید که شما با خرید روغن زیتون، سلامتی و طول عمر خود را تضمین می‌کنید و قطعاً این کار با ارزش است. شما لایق بهترین‌ها هستید.

منبع: exauoliveoil

5/5 - (1 نفر امتیاز دادن)
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست