پخت و پز با روغن زیتون: هر آنچه که باید بدانید!

روغن زیتون برای پخت و پز

افرادی که امروزه از روغن‌های مضر در پخت غذا استفاده می‌کنند، در آینده باعث به خطر افتادن سلامتی خود و خانواده‌شان می‌شوند. استفاده از روغن‌های گیاهی مفید باعث سلامت قلب و ایجاد نشاط بدن می‌شود و سلامتی را برایتان به ارمغان می‌آورد. امروزه با گسترش اطلاعات و آزمایشاتی که از انواع مختلف روغن انجام می‌شود، ارزش غذایی روغن‌های گیاهی اصل مانند روغن زیتون بیشتر مورد توجه قرار گرفته و محققان دریافتند که روغن زیتون می‌تواند بهترین گزینه برای پخت و پز باشد.

مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد هم بسیار بیشتر است به نحوی که طبق تحقیقات به عمل آمده فواید روغن جامد برای بدن هنوز اثبات نشده و برای سلامتی بدن کاملاً مضر است. می‌توان گفت استفاده از روغن زیتون برای پخت و پز یک انتخاب کاملاً ً درست بوده که کمترین فایده آن، سلامتی قلب مصرف کننده است. پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه این متن، به فروشگاه این سایت سر بزنید.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا با روغن زیتون می‌شود پخت و پز انجام داد یا خیر؛ کلیپ زیر را ببینید:

نقطه دود روغن زیتون با توجه به کیفیت و تازه بودنش متفاوت خواهد بود. روغن زیتون با کیفیت بالا که تصفیه نشده باشد و با دیگر روغن‌ها قاطی نباشد (خالص باشد)، نقطه دود تا ۴۱۰ درجه فارنهایت را دارد. در ضمن طبق تحقیقاتی که به تازگی انجام گرفته روغن زیتون فرابکر در مقابل گرما مقاوم است و پخت و پز با این روغن زیتون زیتون هیچ اشکالی ندارد.

روغن زیتون برای پخت و پز

از روغن زیتون در مصارف بسیاری استفاده می‌شود. روغن زیتون خوراکی مصارف مختلفی دارد و روغن زیتون درمانی در موارد مربوط به خود مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که امروزه از روغن‌های متفرقه بازاری برای پخت و پز استفاده می‌کنند، اگر با خواص و کالری روغن زیتون و فوایدی که برای بدن و سلامتی دارد، آشنا شوند، قطعاً آن را در سبد غذایی خود قرار می‌دهند. آیا از فواید خوردن روغن زیتون ناشتا چیزی می‌دانید؟

ما در مقالاتی جداگانه، در مورد کالری روغن زیتون و مزیت روغن زیتون نسبت به روغن جامد، به صورت مفصل به آن پرداخته‌ایم. برای افراد محدودی، استفاده از روغن زیتون به دلیل حساسیت به بوی آن، به سختی صورت می‌پذیرد و افراد به دلیل بوی زیاد آن ترجیح می‌دهند از روغن‌های مایع فروشگاهی یا روغن زیتون بی بو استفاده کنند که هر دوی این‌ها برای سلامتی مضر است.

 

معرفی روغن زیتون خوراکی

بهترین روغن زیتون برای پخت و پز چه مشخصه‌ای دارد؟

بهترین روغن زیتون برای پخت و پز

برای انتخاب بهترین روغن زیتون برای پخت و پز، از نگاهی دیگر به این مسئله می‌پردازیم که آیا روغن زیتونی که تهیه می‌کنید، از کدام فروشنده و طی چه فرایندی روغن گیری شده است. بعضی از افراد به دنبال روغن زیتون برای سرخ کردن هستند. باید توجه داشت که روغن زیتون با کیفیت از میوه درخت با اصالت که بدون کود دهی شیمیایی رشد کرده و از آب سالم تغذیه شده و آفت کشی به موقع انجام گردیده، به دست می‌آید و چه بهتر که با پرس سرد روغن گیری انجام شود تا تمام خواص مفید روغن زیتون حفظ شود.

فروشگاه زیتون ۰۱۳ با بیش از نیم قرن تجربه، تمامی این موارد را تا زمان روغن گیری و ذخیره آن، رعایت کرده تا با کیفیت‌ترین و ارگانیک ترین روغن زیتون کشور را با بهترین قیمت تقدیمتان کند. با خرید از این فروشگاه اینترنتی که رضایت ۱۰۰ درصدی مشتریان از روغن زیتون اصل ۰۱۳ را داشته، محصولی سالم و ارگانیک تقدیمتان می‌شود که سلامتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

با کیفیت‌ترین روغن زیتون از چه نوع میوه زیتون گرفته می‌شود؟

میوه زیتون نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که با نام‌های زیتون شنگه، زیتون گرده و زیتون ماری در شهرستان رودبار شناخته می‌شوند. کیفیت روغنی که از این نوع میوه‌ها گرفته می‌شود، تماماً در حد قابل قبول و اصل بوده و به‌راحتی می‌توان از آن در مصارف خوراکی استفاده کرد.

حال اگر بخواهیم از بین موارد مذکور، بهترین میوه زیتون که روغن برگرفته از آن کیفیت، خلوص و مزه بهتری دارد را انتخاب کنیم، طبق تحقیقات به عمل آمده، میوه زیتون نوع ماری با کیفیت‌ترین روغن زیتون تولیدی را داراست. به دلیل وجود درختان کمتر از این نوع میوه زیتون، معمولاً این روغن زیتون‌ها در روزهای اولیه روغن گیری سالانه به فروش می‌رسد زیرا مشتریان خاص خود را دارد و البته اکثر باغداران نیز از روغن حاصله از زیتون ماری برای مصارف خود استفاده می‌کنند. در مجموع می‌توان گفت کیفیت روغن زیتون هر یک از میوه‌های مذکور، بالا بوده و فرق چندانی با هم ندارند و نیاز به سخت گیری و ریزبینی در این مورد نیست.

آیا پخت و پز، خاصیت آنتی اکسیدانی روغن زیتون را از بین می‌برد؟

توصیه ما به لزوم تعویض و تغییر نگرش خانواده‌های ایرانی نسبت انتخاب و مصرف روغن زیتون بجای روغن‌های مایع و جامد فروشگاهی به دلیل این است که همگان از خاصیت فوق العاده ای که روغن زیتون برای سلامتی دارد استفاده کنیم و از نشاطی که به دلیل خوردن روغن زیتون در انسان پیدا می‌شود، به تمام مردم عزیزم انتقال پیدا کند.

استفاده درست از روغن زیتون در غذا نه تنها خاصیت آنتی اکسیدانی آن را از بین نمی‌برد، بلکه باعث می‌شود خواص بی نظیر روغن زیتون در موارد غذا مخلوط شود و به بدن منتقل شود و اینجاست شما با خوردن آن غذا حال خوشی بهتان دست می‌دهد. باید توجه کرد که رعایت نقطه دود روغن زیتون در پخت غذا بسیار مهم است و نباید روغن زیتون فرابکر را به نقطه دود رساند.

عوارض استفاده از روغن زیتون نامرغوب در پخت و پز

همان طور که قبلاً هم در مقالات تشخیص روغن زیتون اصل بیان کردیم، استفاده از روغن زیتون نامرغوب، نه تنها برای انسان مفید نیست، بلکه می‌تواند عوارضی نیز برای مصرف کننده داشته باشد. وقتی بدون هیچ تحقیقی برای خرید روغن زیتون اصل به فروشگاه‌های نامعتبر مراجعه می‌کنید، قطعاً باید خیلی باهوش باشید تا سرتان در این بازار متنوع کلاه نرود.

سعی کنید در انتخاب روغن زیتون و خرید آن ملاک‌های تشخیص فروشنده منصف را بشناسید و اگر از فروشنده‌ای که خود نیز باغدار و کشاورز است خرید کنید، محصول اصل نصیبتان می‌شود.

استفاده از روغن زیتون نامرغوب در پخت و پز، ضمن اینکه خواص روغن زیتون را به صورت مفید به بدنتان نمی‌رساند، در برخی موارد به دلیل تاریخ گذشته بودن باعث مسمومیت در افراد می‌شود که این می‌تواند برای اشخاص، خطرناک باشد؛ مخصوصاً افرادی که از روغن زیتون برای سرخ کردن استفاده می‌کنند و از روغن زیتون نامرغوب استفاده کنند.

جمع بندی

استفاده از روغن زیتون در پخت و پز می‌تواند شما را در رسیدن سنین بالای ۱۰۰ سال امیدوار کند زیرا افرادی که در زندگی از روغن زیتون برای خوراک خود و خانواده خود بهره می‌برند، بدن‌های سالم و سر زنده‌تری داشته و از روحیه بهتری برخوردارند که مجموع خواص روغن زیتون باعث جوانی پوست و طول عمر بیشتر در افراد می‌شود.

با مطالعه متن فوق، قطعاً تصمیم خواهید گرفت تا روغن مصرفی خانواده‌تان را به روغن زیتون تغییر دهید و اکثر غذاهایتان را با آن درست کرده یا به‌صورت خام در غذاهای سرد استفاده کنید. با مقالات بعدی همراه زیتون ۰۱۳ باشید.

 

قیمت گذاری روغن زیتون، همه ساله در چه زمانی تغییر می‌کند؟

عوامل زیادی در جامعه وجود دارد که می‌تواند در تعیین قیمت روغن زیتون مؤثر باشد که یکی از عوامل ملموس آن برای افراد جامعه، وجود تورم است که اجازه ثابت ماندن قیمت روغن زیتون را نمی‌دهد. همه ساله در اوایل مهر ماه، بعد از چیدن میوه زیتون، قیمت روغن زیتون، در کارخانه‌های روغنکشی زیتون مشخص می‌شود. معمولاً کارخانه‌ها مکان‌هایی هستند که با مراجعه به آنجا روغن زیتونی با قیمتی کمتر از بازار نصیبتان می‌شود ولی پیشنهاد ما این است که روغن زیتون را از کارخانه‌های روغن کشی خریداری نکنید. بگذارید روغن زیتون‌ها ته نشین شوند و از فروشگاه‌های معتبر فیزیکی و اینترنتی سفارش دهید.

فصل چیدن زیتون در چه زمانی از سال است؟

همه ساله در ماه های شهریور تا آبان، زیتون های تازه چیده می شود و فراورده های مختلف زیتونی از این محصول با برکت مانند روغن زیتون اصل، زیتون خوراکی، زیتون پرورده، دمنوش برگ زیتون و … بدست می آید که از سراسر ایران و جهان مشتریان خاص و همیشگی خود را دارد.

4.8/5 - (19 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

6 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • ما هر موقع از سوئد میایم ایران از این سایت خرید داریم. می بریم با خودمون همیشه هم ۲۰ لیتری میخریم. کیفیت روغن زیتون ۰۱۳ شما بسیار عالی و خوشمزه ست و خیلی هم مفید. شوهرم اصلا اجازه نمیده روغن های دیگه استفاده کنیم بخاطر همین اینجا هم که روغن اصل داره ما از اینجا میخریم. الان هم که نظر میزارم از بخش فروشگاه خریدم رو انجام دادم امیدوارم زود به دستم برسه و کیفیت همیشگی رو داشته باشه.

  پاسخ
  • بله نوش جان. دقیقا شما از مشتریان عزیزی هستید که گالنی خرید می کنید و قطعا این سفارشی که ثبت کردید به سرعت و با همون کیفیت اصل همیشگی براتون ارسال میشه.

   پاسخ
 • علی محمدی
  2023-02-18 5:18 ب.ظ

  من تمام روغن های زیتونم رو از این سایت می خرم! کیفیت بالایی داره و بسیار خوشمزه هست! قیمتش کمی بیشتره اما از نظر طعم ارزشش را داره. علاوه بر این سلامتی ارزشش را دارد!❤️

  پاسخ
 • جیرانی
  2023-10-23 10:06 ق.ظ

  من ۲ ساله که روغن زیتون استفاده میکنم از نظر سلامتی خیلی حالم بهتره وقتی روغن زیتون فرابکر و اصل استفاده میکنم.

  پاسخ
  • خیلی خوشحالم که به سلامتی بدن تون اهمیت می دید و از روغن زیتون طبیعی استفاده میکنید. قطعا این تصمیم شما در دوران کهولت سن به دردتان می خورد و همیشه سرحال خواهید بود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست