نقطه دود روغن زیتون چیست؟ پاسخ به سؤالات شما

نقطه دود روغن زیتون

نقطه دود دمایی است که در آن یک روغن جوشیدنش متوقف می‌شود و شروع به دود می‌کند. “همانند اینکه در آشپزخانه در حال سیگار کشیدن باشید”. داغ کردن روغن تا نقطه دود آن یا عبور از آن می‌تواند باعث آزاد شدن مواد شیمیایی مضر شود و بر طعم آن و سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. با این حال، نقطه دود تمام داستان را بیان نمی‌کند و عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید فراتر از نقطه دود روغن زیتون (یا هر روغنی که امروز با آن پخت می‌کنید) در نظر بگیرید.

آزمایش عملی برای تست نقطه دود روغن زیتون در انواع غذاها

همه ما می‌دانیم که روغن زیتون خالص چقدر سالم است. خیلی‌ها به اشتباه بر این باورند که با روغن زیتون خالص به خاطر نقطه دود پایینش نمی‌توان آشپزی کرد. ولی نه تنها روغن زیتون اصل نقطه دود مناسبی دارد، بلکه نقطه دود فاکتور خیلی مهمی برای انتخاب روغنی که با آن آشپزی می‌کنید نیست. روغن زیتون فرابکر نقطه دود بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ فارنهایت دارد. اگر شما معمولا با دمای بالا آشپزی می‌کنید، ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که آیا لازم است نگران نقطه دود موقع آشپزی بود؟ جوابش نه است. نقطه دود مشخص خوبی برای سلامت یک روغن برای حرارت دادن نیست.

در اینجا نکته است که باید در مورد نقطه دود روغن زیتون بدانید و چرا ممکن است آنقدر که به شما گفته شده در مورد روغن زیتون اهمیتی نداشته باشد:

نقطه دود روغن زیتون چیست؟

نقطه دود روغن زیتون بسته به نحوه برداشت، فرآوری و تصفیه روغن زیتون می‌تواند بسیار متفاوت باشد. روغن زیتون فرابکر که به هیچ وجه فرآوری یا تصفیه نشده است، به طور کلی بالاترین نقطه دود را در بین انواع روغن زیتون دارد. زمانی که روغن زیتون تازه درون بطری ریخته شود تا ۴۰۰ درجه فارنهایت تحمل دارد.

نقطه دود روغن زیتون به مرور زمان کاهش می‌یابد؛ زیرا روغن به دلیل قرار گرفتن در معرض گرما و نور تجزیه می‌شود؛ بنابراین هر چه زودتر روغن زیتون خود را مصرف کنید، نقطه دود بالاتر می‌رود. اگر قصد داشتید از یک بطری قدیمی روغن برای سرخ کردن عمیق یا روش پخت با حرارت بالا استفاده کنید، زمان برداشت محصول را بر اساس تاریخ بررسی کنید تا مطمئن شوید.

اهمیت نقطه دود

حرارت زیاد فرآیند اکسیداسیون را تسریع می‌کند، ترکیبات موجود در روغن را تجزیه می‌کند و عناصر مضر مانند اسیدهای چرب آزاد و آکرولئین را تشکیل می‌دهد. فرآیند اکسیداسیون همچنین باعث از بین رفتن ترکیبات طعم دهنده و مغذی می‌شود؛ به این معنی که روغن ممکن است فوایدی که برای سلامتی دارد را از دست بدهد. همانطور که گفته شد، نقطه دود همه چیز نیست؛ در واقع عوامل دیگری وجود دارد که باید علاوه بر نقطه دود در نظر بگیرید. در بخش بعدی در مورد این موارد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

به جز نقطه دود چه چیز دیگری مهم است؟

به ندرت پیش می‌آید که هنگام پخت و پز در خانه نقطه دود بیشتر روغن‌های پخت و پز، از جمله روغن زیتون برایتان پیش بیاید. لوازم آشپزخانه در خانه به سادگی آنقدر داغ نمی‌شوند که به نقطه دود برای همه روغن‌ها برسند. حتی سرخ کن‌های خانگی نیز معمولاً زیر آن آستانه ۴۰۰ درجه فارنهایت قرار می‌گیرند. (در راهنمای اختصاصی ما درباره سرخ کردن با روغن زیتون بیشتر متوجه این موضوع مهم شوید.)

نقطه دود همچنین کل داستان رفتار یک روغن را تحت گرما بیان نمی‌کند. به عنوان مثال، بسیاری از روغن‌های گیاهی با طعم خنثی نقطه دود بالایی دارند، اما همچنین مملو از چربی‌های غیراشباع چندگانه هستند که در حرارت بالا ناپایدار هستند و می‌توانند ترکیبات مضر را به وجود بیاورند.

روغن زیتون در زمان داغ شدن بسیار پایدار است، حتی اگر از نظر فنی نقطه دود کمتری نسبت به برخی روغن‌های گیاهی دیگر داشته باشد. در یک مطالعه از Acta Scientific Nutrition Health، روغن زیتون با ۹ روغن دیگر مقایسه شد و بیشترین پایداری اکسیداتیو را در دو آزمایش مختلف نشان داد، حتی اگر برخی از روغن‌های دیگر از نظر فنی نقطه دود بیشتری داشتند. این آزمایش‌ها شرایط پخت و پز در دنیای واقعی را بیشتر منعکس می‌کنند و نشان‌دهنده بهتری از نحوه استفاده از روغن‌های پخت و پز هستند.

به طور خلاصه، پایداری اکسیداتیو برای پخت و پز در خانه مهم‌تر از نقطه دود است؛ بنابراین این چیزی است که هنگام خرید روغن‌های پخت و پز باید در اولویت قرار دهید. روغن زیتون فرابکر تازه نسبت به روغن‌های کهنه‌تر پایداری بیشتری دارد و این دلیل دیگری است که چرا برای کاربردهای پخت و پز با حرارت بالا بهتر از روغن‌های کهنه‌تر است که ممکن است از قبل تجزیه شده باشند.

اهمیت نقطه دود روغن زیتون

آیا به دنبال روغن زیتون فرابکر تازه‌ای هستید که بتواند حرارت بالا را بدون شکستگی تحمل کند؟ در فروشگاه ۰۱۳، ما تمام روغن‌های زیتون خود را بشکه‌های مخصوص و در جای تاریک نگهداری می‌کنیم تا تازه بماند و در مورد تاریخ‌های برداشت خود شفاف توضیحات را به مشتریان می‌دهیم تا همیشه بدانید محصول چقدر تازه است. ما انواع مختلفی از روغن زیتون را با کیفیت‌های مختلف نمی‌فروشیم و فقط “روغن زیتون اصل” می‌فروشیم.

منبع: brightland

4.3/5 - (13 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • رعنا بلوچی
  2023-10-23 9:45 ق.ظ

  چقدر فیلم داخل مقاله عالی بود همیشه درباره استفاده از روغن زیتون برای پخت و پز شک داشتم. از این به بعد حتما غذاهامو با روغن زیتون میپزم

  پاسخ
 • گلی وند
  2023-10-26 10:26 ق.ظ

  سالهاست که روغن زیتون توی پخت و پز غذا استفاده میکنم و هیچ عارضه قلبی تو خانواده ما وجود نداره. بهترین روغنه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست