مدت زمان ماندگاری روغن زیتون چقدر است؟

ماندگاری روغن زیتون

هر چیزی در آشپزخانه ما تاریخ انقضای خودش را دارد که در بعضی از آن‌ها با اعداد ریزی روی جعبه یا پایین ظرفشان مشخص شده است و برای بعضی دیگر مانند میوه‌ها، زمانی که باید دور انداخته شوند کاملاً مشخص است؛ اما روغن زیتون چطور؟ تشخیص اینکه چه زمانی دیگر قابل استفاده نیست سخت است.

روی کابینت من همیشه پر از بطری و شیشه‌های مختلف است که هر روز برای تفت دادن، پاشیدن و جان دادن به این باقی مانده‌های خشک استفاده می‌کنم. گاهی یک شیشه برای یک ماه کافی است گاهی هم زودتر تمام می‌شود. من اغلب از سس‌های خاصی برای درست کردن سالاد استفاده می‌کنم که پشت شیشه‌های دیگر می‌مانند و فراموششان می‌کنم، پس تکلیف تاریخ انقضای آن‌ها چی می‌شود؟

مدت زمان ماندگاری روغن زیتون

خوب، برای پیش غذا مهم است که روغن زیتون در شرایط خاصی نگه داشته شود. یک سری از فاکتورها می‌توانند روند فاسد شدن روغن زیتون را سریع‌تر کنند. روغن زیتون همیشه باید در محیطی تاریک و خنک نگه داشته شود البته منظورم یه جایی مثل غار نیست. می‌توانید از کابینت، انباری یا کانتر تا زمانی که نور مستقیم آفتاب به روغن زیتون نمی‌خورد، استفاده کنید. روغن زیتون معمولاً در داخل قوطی‌های آلومینیومی یا شیشه‌های سبز تیره به فروش می‌رود، این ظرف‌ها از روغن زیتون در برابر نور خورشید مراقبت می‌کنند ولی با این حال بطری‌های روغن زیتون فرابکر را روی طاقچه‌ها و کنار پنجره نزارید. دما بیشتر از اون چیزی که فکرش رو بکنید مهم است. دمای زیاد باعث فاسد شدن زودهنگام روغن زیتون می‌شود.

اگر بطری طبق شرایط گفته شده نگهداری شود ۱۸ الی ۲۴ ماه انقضا دارد.

جاهایی در آشپزخانه که در معرض گرمای زیاد نیستند برای نگهداری روغن زیتون مناسب هستند. نگهداری قوطی و بطری روغن زیتون داخل یخچال هیچ اشکالی ندارد: تحقیقات نشان دادند که سرعت خراب شدن روغن زیتون در اتاق و در یخچال یکی است. مطمئن بشید که در ظرف روغن زیتون را محکم بسته باشید، هوا باعث اکسید شدن و سریع‌تر خراب شدن روغن می‌شود. روغن زیتون در نهایت فاسد شدنی است اما مانند نهنگ‌ها و لاک پشت‌ها عمر زیادی دارد. اگر یک بطری روغن زیتون بکر به درستی نگهداری شود می‌تواند تا ۲۰ ماه که تقریباً برابر با دو سال است سالم بماند که خودم به ندرت در این مدت زمان یک بطری کامل را استفاده می‌کنم.

توصیه حتما بخوانید: نحوه تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

اگر درباره مدت زمان استفاده روغن زیتون و تاریخ انقضای آن شک دارید مزه یا بوی روغن را امتحان کنید. به نظر غیر علمی می‌آید اما حس شما بهتر از اون چیزی ست که فکرش را بکنید مقدار کمی روغن را بردارید اگر بوی روغن زیتون نمی‌داد خراب شده است. آن را دور بیاندازید و یک روغن زیتون تازه را استفاده کنید.

منبع: food52

تاریخ انقضای روغن زیتون چقدر است؟

۱۸ الی ۲۴ ماه
روغن زیتون پس از ریخته شدن در بطری ، ماندگاری ۱۸ تا ۲۴ ماهه دارد؛ بنابراین روغن زیتون فرابکر باید در عرض ۱۲ تا ۱۸ ماه از تاریخ برداشت آن خریداری شود و باید ظرف ۶ ماه پس از باز شدن مصرف شود. توصیه می کنیم روغن را ظرف ۳۰ تا ۶۰ روز پس از باز کردن استفاده کنید.

آیا روغن زیتون اگر در یخچال نگهداری نشود خراب می شود؟

اگر به درستی از روغن زیتون نگهداری کنید و آن را در جای تاریک و خنگ قرار دهید نیازی به قرار دادن در یخچال نیست. با این حال، اگر برای چند هفته از بطری باز شده استفاده نکنید، یخچال ممکن است به حفظ روغن تا زمانی که به آن نیاز دارید کمک کند.

5/5 - (3 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • آرمانم از تهران. روغن زیتون ۰۱۳ پارسال از این سایت خریدم تا امسال هم نگه داشتم و تموم نشده. آیا هنوز قابل خوردن هست؟ کیفیتش که خوب بود خداییش دمتون گرم

    پاسخ
  • دنیا واحدپرست
    2023-03-19 3:48 ب.ظ

    مزه و طعم روغن زیتون های مغازه ها با روغن زیتون ۰۱۳ کلی فرق داره .اونا بی مزه بودن اما واسه شما رو ریختم روی استانبولی مادرجونم کلی از مزش کیف کردم.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست