مصرف روغن زیتون فرابکر، مصرف داروهای فشار خون را کاهش می‌دهد

روغن زیتون برای فشار خون

افرادی که از داروهای فشار خون بالا استفاده می‌کنند، در صورت جایگزین کردن روغن زیتون فرابکر با انواع دیگر چربی‌های موجود در رژیم غذایی می‌توانند مصرف داروی خود را کم کنند؛ یکی از تحقیقات چاپ شده در شماره ۲۷ می مجله «Archives of Internal Medicine» این نتیجه را ارائه کرده است.

ال آلدو فرارا، استادیار پزشکی داخلی در دانشگاه فِرِدریک دومِ شهر نابل، واقع در نابل در ایتالیا و نویسنده اول پژوهش فوق می‌گوید: «مهم‌ترین یافته این پژوهش این است که مصرف روزانه روغن زیتون، به صورت چهل گرم در هر روز، حقیقتاً باعث می‌شود افراد مبتلا به فشار خون بالا بتوانند مصرف داروهای فشار خون که سابقاً به صورت ثابت مصرف می‌کردند را حدود ۵۰ درصد، کاهش دهند.

فِرارا در گفتگو با پایگاه خبری وِب.اِم.دی گفته است چهل گرم روغن زیتون فرابکر در هر روز حدوداً برابر با چهار قاشق غذاخوری است. چهار قاشق، مقداری است که مردان شرکت کننده در این پژوهش مصرف کردند و مقداری که زنان حاضر در تحقیق نیز مصرف کردند، روزی سه قاشق بوده است. یک یک افرادی که در این پژوهش شرکت داشتند به فشار خون بالا مبتلا بودند و برای کنترل آن دارو مصرف می‌کردند. هر یک از شرکت کنندگان به مدت شش ماه رژیمی غذایی مصرف می‌کرد که از ۱۷ درصد پروتئین، ۵۷ درصد کربوهیدرات، ۳۵ گرم فیبر و ۲۶ درصد چربی کل (که ۸/۵ درصد از این چربی، چربی اشباع بود)، تشکیل می‌شد. شرکت کنندگان ملزم بودند برای تأمین عمدۀ چربی‌های مورد نیاز در رژیم غذایی، از میان روغن زیتون یا روغن آفتابگردان یکی را انتخاب کنند. بعد از گذشت شش ماه، هر یک از شرکت کنندگان باید نوع روغن مصرفی خود را تغییر می‌داد و در طی شش ماه دیگر از آن روغن استفاده می‌کرد.

توصیه می شود مطالعه شود: تأثیر زیتون بر فشار خون

در طی این پژوهش دوازده‌ماهه، فشار خون به‌ صورت مداوم اندازه گیری می‌شد و زمانی‌ که فشار خون پایین می‌آمد، مقدار مصرف داروهای فشار خون کاهش می‌یافت.

فرارا می‌گوید: «در افرادی که روغن زیتون مصرف می‌کردند، دوز مصرفی داروهای فشار خون تا ۴۸ درصد کاهش یافت و در افرادی که روغن آفتابگردان مصرف می‌کردند، این کاهش دوز به چهار درصد رسید. او همچنین می‌گوید: «هشت بیمار، در طی دوره‌ای که از رژیم روغن زیتون استفاده می‌کردند توانستند بدون مصرف دارو فشار خون خود را کنترل کنند؛ اما هیچ یک از بیماران در طی دوره‌ای که از روغن آفتابگردان استفاده می‌کردند، این مورد را تجربه نکردند.

فرارا معتقد است از میان روغن‌ها فقط روغن زیتون فرابکر است که حاوی آنتی اکسیدانی با عنوان «پلی فنل» است و او و محققان همکارش اینطور فکر می‌کنند که چنین آنتی اکسیدانی در افت فشار خون که آنها در تحقیق خود مشاهده کرده‌اند مؤثر باشد. به گفته فرارا و همکارانش روغن آفتابگردان کاملاً فاقد پلی فنل است.

آلیس لیختن اشتاین، استاد تغذیه در دانشکده جین مِیِر آمریکا، واقع در مرکز تحقیقاتی تغذیه انسانی با فراورده‌های کشاورزی که در تحقیقات سالمندی فعالیت می‌کند و در دانشگاه تافتْز قرار دارد، این تحقیق را برای webmd تحلیل کرده است. او به وب.ام.دی گفته است: «این یافته، یکی از یافته‌های جالب این تحقیق است، درحالی‌که در سایه این یافته، یافته‌های جالب بسیار دیگری نیز به دست می‌آیند». او می‌گوید: «من از رابطه بین پلی فنل و فشار خون بالا چیزی نمی‌دانم و از دیدگاه سلامت عمومی، مطمئن نیستم که این رابطه فایده چندانی داشته باشد. من به تازگی فقط تحقیقی را خواندم که نشان می‌داد رژیمی روزانه که متشکل از ۶۰۰ کالری تأمین شده از شکلات باشد در سلامت فرد مؤثر است که پژوهشگران این تحقیق، این تأثیربخشی را به پلی فنل موجود در شکلات ربط داده بودند. ولی آیا این یافته‌ها به این معنا هستند که ما باید روزانه ششصد کالری شکلات یا چهل گرم روغن زیتون پرس سرد مصرف کنیم؟ این تحقیق نیاز به تکرار دارد و من امیدوارم هیچ کس فقط با استناد به نتایج یک پژوهش، مصرف داروهای فشار خون خود را کاهش ندهد و به جای مصرف این داروها از روغن زیتون فرابکر استفاده نکند.

خواندن این مطلب توصیه می شود: فواید روغن زیتون خوراکی

همچنین لیختن اشتاین تأکید می‌کند که تمام برندهای روغن زیتون فرابکر شبیه به هم نیستند و قبل از اینکه فواید روغن زیتون فرابکر برای سلامت افراد، اثبات شود، باید محاسبه دقیقی از اینکه هر برند واقعاً دارای چه محتویاتی است، صورت بگیرد.

پاتریشیا داراخ، سخنگوی مرکز روغن زیتون کالیفرنیا، می‌گوید اعضای این مرکز گزارش‌هایی مشروح، مبنی بر تأثیرات مثبت روغن زیتون در بهبود فشار خون شنیده‌اند. او به وب.ام.دی گفته است: «من یقین دارم که تحقیقاتی در این مورد در حال انجام هستند، اما ما هنوز آنها را در میان منابع آموزشی خود لحاظ نکرده‌ایم». ما یافته‌های تحقیقی که نهاد قلب آمریکا با مقایسه بیماری‌های قلبی_عروقی و انواع چربی‌های مورد استفاده در نقاط مختلف جهان انجام داده و بر این اساس به فایده‌های آشکار روغن زیتون پی برده است را می‌پذیریم.

بیشتر بخوانید: خاصیت‌های آنتی اکسیدانی روغن زیتون فرابکر

اطلاعات مفید

  • بر اساس تحقیقی جدید، افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند، در صورتی که در رژیم غذایی خود از روغن زیتون فرابکر به جای انواع دیگر چربی استفاده کنند می‌توانند مقدار داروهایی که برای کنترل فشار خون نیاز دارند را به نصف برسانند.
  • محققان تردید دارند موادی با عنوان پلی فنل‌های آنتی اکسیدانی که در روغن زیتون فرابکر موجود هستند، تأثیری در کاهش فشار خون بیماران مورد مطالعه داشته باشند.
  • یک کارشناس، در این مورد تأکید می‌کند که قبل از توصیه به بیماران برای مصرف ۴۰ گرم روغن زیتون فرابکر در روز، برای اثبات نتایج ارائه شده در این تحقیق باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.
4.8/5 - (5 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست