خاصیت‌های آنتی اکسیدانی روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر

اکسیداسیون، پدیده‌ای پیچیده است که در جریان پیری سلول‌ها رخ می‌دهد. با استفاده از رژیم غذایی سرشار از روغن زیتون، غشاء سلول‌ها کمتر صدمه می‌بیند و امید به زندگی نیز بیشتر خواهد شد. تحقیقات علمی بیشماری، نشان داده‌اند که مقادیر آنتی اکسیدان بالایی در روغن زیتون فرابکر یافت می‌شود. من در اینجا با تکیه بر نتایج تز دکترا با عنوان « l’huile d’olive : intérêt alimentaire et cosmétique»، ارائه شده توسط سی. مونتپلیر (۲۰۱۹)، به خاصیت‌های آنتی اکسیدانی روغن زیتون فرابکر می‌پردازم.

استرس اکسیداتیو و پیری

روغن زیتون فرابکر در کاهش استرس اکسیداتیو نقش دارد. این استرس که در بدن انسان رخ می‌دهد، در قالب تغییر بافت یا مرگ سلول‌ها خود را نشان می‌دهد. مواد حاوی آنتی اکسیدان از شکل‌گیری مولکول‌هایی با عنوان رادیکال‌های آزاد که در طی روند پیر شدن و در جریان برخی بیماری‌های مزمن به وجود می‌آیند، جلوگیری می‌کنند. روغن زیتون فرابکر به علت داشتن مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین E و پلی فنل، در طی روند پیری از اهمیت خاصی برخوردار است و از برخی بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. تحقیقات انجام شده در حوزه اپیدمی شناسی نشان داده‌اند که مصرف منظم روغن زیتون بر افزایش امید به زندگی تأثیر خواهد داشت.

توصیه می شود یاد بگیرید: چه چیزی روغن زیتون را فرابکر می سازد؟

روغن زیتون فرابکر، روغنی خالص است؛ چون تحت تصفیه قرار نگرفته است. برای حفظ مواد آنتی اکسیدانی موجود در این روغن، نباید آن را به صورت صنعتی فرآوری کرد؛ بنابراین، مردم ترجیح می‌دهند روغن‌های زیتون‌ فرابکر را از تولیدکنندگان کوچک، در رودبار تهیه کنند. این نوع روغن‌ها قابل شناسایی هستند (از نظر محل و فرآیند تولید) که این امر، وجود مواد آنتی اکسیدانی در آنها را تضمین می‌کند. مصرف کنندگان در هنگام تهیه روغن باید به اینکه روغن خریداری شده دارای نشان «پی.دی.اُ» یا نشان «اِی.اً.سی» است، دقت کنند و برچسب روغن را با دقت بخوانند. روغن زیتون دارای نشان پی.دی.اُ یا اِی.اُ.سی، مطابق با دستورالعمل‌ها و ملاحظات دقیقی تولید می‌شود که در طی تولید این محصول اجرا می‌شوند.

ویتامین E، کارتنوئید، فنل‌های ساده (هیدروکسی تیروزول) و فنل‌های مرکب (اولیوروپین) آنتی اکسیدان‌هایی هستند که در روغن زیتون فرابکر یافت می‌شوند. فنل‌های ساده با جلوگیری از تجمع ذرات، عملکردی ضدالتهابی دارند. فنل‌های مرکب، گشادکننده‌های قدرتمندی برای عروق هستند؛ زیرا باعث می‌شوند اکسید نیتریک که عاملی مهم در حفظ عروق خونی است، تولید شود. این فنل‌ها اثر ضد باکتریایی نیز دارند. مقادیر بالای ویتامین E موجود در روغن زیتون فرابکر عاملی مهم برای مقابله با شکل‌گیری سه رادیکال است. وجود ویتامین‌های دیگری مانند A، D، K در کنار ویتامین E، نقش مهمی در بهبود پیری پوست دارد. روغن زیتون فرابکر به‌عنوان بازدارنده‌ای طبیعی در برابر تغییر بافت سلولی به حساب می‌آید.

زیتون، میوه‌ای سرشار از آنتی اکسیدان

علت سرشار بودن روغن زیتون فرابکر از آنتی اکسیدان، فقط خود میوه زیتون است. اگر دوست دارید از خواص آنتی اکسیدانی زیتون بهره‌مند شوید، باید حتماً به این توجه کنید که زیتون‌ها مرغوب هستند و به صورت صنعتی نیز فرآوری نشده‌اند. بهتر نیست زیتون‌های برند زیتون ۰۱۳ را انتخاب کنید که با شیوه‌های سنتی و طبیعی کشت شده‌اند. علاوه بر این، زیتون، میوه‌ای است که از هر لحاظ ارزش غذایی دارد. از آنجا که زیتون در هوای آزاد کشت می‌شود، باید از خود در برابر اکسیژن محافظت کند. به این منظور، لازم است این گیاه مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان‌ها را تولید کند. در حقیقت، تمام آنتی اکسیدان‌های موجود در زیتون، در روغن زیتون فرابکر نیز موجود هستند؛ اما مقدار ترکیبات فنلی و مقدار ویتامین E موجود در روغن زیتون به شیوه‌های تولید و نحوه روغن‌گیری (روغن زیتون پرس سرد) بستگی دارد.

دانستن این موضوع برایتان ارزشمند است: روغن زیتون فرابکر چیست؟

اهمیت آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن زیتون فرابکر

می‌توان با مصرف منظم روغن زیتون فرابکر و گنجاندن آن در رژیم غذایی (رژیم مدیترانه‌ای) امید به زندگی را افزایش داده و با پیری مقابله کرد.

پوکی استخوان: گنجاندن مقدار بسیاری روغن زیتون در رژیم غذایی تأثیر مثبتی در افزایش تراکم استخوان‌ها دارد؛ زیرا مصرف این روغن، جذب کلسیم را افزایش می‌دهد.

حافظه: وجود مقادیر بالای چربی‌های تک اشباع یا امگا ۹ در روغن زیتون، اختلال‌های شناختی و کاهش حافظه را کاهش می‌دهد.

پوست: مصرف روغن زیتون از تغییر بافت پوست در اثر پیری و همچنین مضرات نور خورشید که با تولید رادیکال‌های آزاد، روند پیری را تسریع می‌کند، جلوگیری می‌کند. اگر هنوز هم برای انتخاب روغن زیتون جهت بهبود سلامت پوست شک دارید، حتما مقاله بهترین روغن برای جوانی پوست صورت را بخوانید.

منبع: la-compagnie-de-huile-d-olive

5/5 - (4 نفر امتیاز دادن)
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • طهماسب پور
    2023-04-03 5:19 ق.ظ

    به نظرم روغن زیتون ۰۱۳ داره روغن زیتون خوب و ارگانیک ارائه میده و از کیفیت خوبی هم برخورداره. از زمانی که از دکترم دستور مصرف گرفتم همیشه روغن زیتون مصرف میکنم و مطمئنم که ضرری برای بدنم نداره و فوائدش عالیه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست