مقایسه روغن پالم با روغن زیتون: کدام بهتر است؟

مقایسه روغن پالم با روغن زیتون

تفاوت بین روغن پالم و روغن زیتون فرابکر را در مورد طعم، فواید سلامتی، سرخ کردن در اینجا بیان می‌کنیم.

روغن پالم در مقایسه با روغن زیتون از نظر طعم

مانند بیشتر روغن‌های پخت و پز، روغن پالم و روغن زیتون طعم‌های متفاوتی دارند. روغن پالم از میوه درختان نخل روغنی به دست می‌آید و طعمی خوش طعم و خاکی دارد که به گفته برخی افراد شبیه هویج یا کدو تنبل است. این یک طعم نسبتاً خنثی است که در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود؛ به همین دلیل است که به نیمی از غذاهای از پیش بسته بندی شده اضافه می‌شود. در واقع، بیشتر احتمال دارد روغن پالم را در غذاهای از قبل فرآوری شده پیدا کنید تا روغن پالم خالص را که در یک فروشگاه وجود داشته باشد.

روغن زیتون فرابکر بسیار بیشتر از روغن پالم در دسترس است و طعم لذیذ آن یکی از دلایلی است که استاندارد طلایی روغن‌های پخت و پز است. طعم روغن زیتون با توجه به انواع زیتون‌های مورد استفاده برای تهیه روغن متفاوت است، اما به طور کلی طعم آن به عنوان فلفلی، تیز و علفی توصیف می‌شود. برای تندترین طعم، روغن زیتون فرابکر را انتخاب کنید که به هیچ وجه تصفیه نشده باشد.

بیشتر بدانید: روغن زیتون در مقایسه با روغن کانولا: تفاوت چیست؟

روغن پالم در مقایسه با روغن زیتون از نظر خواص سلامتی

روغن پالم و روغن زیتون نیز دارای فواید تغذیه ای متفاوتی هستند. متأسفانه روغن پالم دارای سطوح بسیار بالایی از چربی اشباع شده است. ترکیب آن حدود ۵۰ درصد چربی های اشباع شده، ۴۰ درصد چربی های تک غیراشباع و ۱۰ درصد چربی های اشباع نشده چندگانه است. چربی های اشباع شده یکی از انواع چربی های ناسالم هستند که می‌توانند کلسترول بد LDL را افزایش دهند؛ بنابراین، بهتر است مصرف چربی های اشباع شده را به حداقل برسانید، به این معنی که روغن پالم سالم‌ترین انتخاب نیست.

روغن زیتون دارای سطح بسیار پایین‌تری از چربی اشباع شده (حدود ۱۴ درصد) است که ۷۵ درصد آن را چربی های تک غیراشباع و ۱۱ درصد باقی مانده را چربی های چند غیراشباع تشکیل می‌دهد. این سطوح بالاتر چربی های سالم، روغن زیتون را به انتخاب بهتری تبدیل می‌کند.

با نگاهی به سایر مواد مغذی فراتر از چربی های سالم، روغن پالم و روغن زیتون هر دو حاوی ویتامین E هستند. روغن زیتون همچنین حاوی ترکیبات تغذیه ای دیگری مانند سایر ویتامین‌ها، پلی فنول ها، آنتی اکسیدان ها و غیره است؛ بنابراین، روغن زیتون به طور کلی مزایای تغذیه ای بیشتری نسبت به روغن پالم دارد.

روغن پالم در مقایسه با روغن زیتون از نظر سرخ کردن

نقطه دود روغن پالم کمی بالاتر از نقطه دود روغن زیتون است – ۴۵۰ درجه فارنهایت برای روغن پالم و حدود ۴۰۰ درجه برای روغن زیتون فرابکر تصفیه نشده. با این حال، هر دوی این نقاط دود به اندازه کافی بالا هستند تا برای پخت و پز در خانه و غذاهای سرخ کردنی استفاده شوند. بیشتر وسایل آشپزی خانگی به ندرت بالاتر از ۴۰۰ درجه فارنهایت می‌شوند، بنابراین می‌توانید از روغن زیتون خالص یا روغن نخل برای سرخ کردن استفاده کنید، هر کدام که ترجیح می‌دهید.

تأثیرات زیست محیطی روغن پالم

حتی اگر تا به حال با روغن پالم آشپزی نکرده باشید، احتمالاً دیده اید که در اخبار ذکر شده است. روغن پالم یک ماده فوق العاده رایج است، نه تنها در غذاهای بسته بندی شده، بلکه در لوازم بهداشتی و خوراک دام. با توجه به این تقاضای فوق العاده بالا، بسیاری از جنگل‌های بارانی و دیگر محیط‌های مهم از نظر اکولوژیکی شخم زده شده و با تک برداشت‌های درختان نخل روغنی جایگزین می‌شوند. این نه تنها برای محیط زیست، بلکه برای بسیاری از گونه‌های جانوری در حال انقراض که در جنگل‌های بارانی زندگی می‌کنند، ویرانگر است.

صنعت روغن نخل اثرات منفی زیست محیطی دیگری نیز دارد. سوزاندن یک روش رایج برای پاکسازی پوشش گیاهی است که دود و دی اکسید کربن آزاد می‌کند و هوا را آلوده می‌کند. کارخانه‌های روغن پالم نیز زباله‌های مایع زیادی تولید می‌کنند که منجر به آلودگی آب و خاک می‌شود.

با توجه به این عوامل، به علاوه دشواری یافتن روغن پالم بطری شده، بسیاری از افراد سعی می‌کنند مصرف و استفاده از روغن پالم را به حداقل برسانند. اگر به دنبال گزینه ای پایدارتر هستید، روغن زیتون فرابکر را از ۰۱۳ تهیه کنید.

اگر به دنبال امتحان روغن زیتون با کیفیت هستید، ما مجموعه روغن زیتون ۰۱۳ را پیشنهاد می‌کنیم که دارای روغن زیتون فرابکر است.

منبع: brightland

4.5/5 - (11 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • اینو میدونم که یکی از دکترها میگفت روغن پالم باعث سرطان میشه و ما از سالیان دور تابحال از روغن زیتون میخوریم. این مارک زیتون ۰۱۳ هم خیلی روغن خوبی دارید من چند بار ازتون خریدم.

  پاسخ
  • قطعا شما که روغن زیتون رو انتخاب کردید برای سلامتی تون ارزش قائل شدید و ممنونم که ما را انتخاب می کنید و از روغن زیتون فروشگاه ما خرید دارید.

   پاسخ
 • سالیان سال مردم ما روغن پالم خوردند و قلب هاشون داغون شده و الانم داره میشه ولی خوش به حال افراد روستایی مثل شما که روغن زیتون اصل میخورید🙏👏👏

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست