قبل از خرید روغن زیتون چه نکاتی را باید مدنظر داشته باشیم؟

ریختن روغن زیتون در سالاد

روغن زیتون ترکیبی عالی و یکی از ضروریات هر آشپزخانه‌ای است. با این‌ حال‌، قبل از هرگونه تصمیم گیری در مورد تغییر نوع روغن خوراکی، باید اطلاعاتی در مورد هر نوع روغن داشته باشید. فواید سلامتی بخش روغن زیتون شناخته شده است و افراد برای مصرف آن دلایل قانع کننده‌ای دارند، اما قبل از اینکه تصمیم خود را عملی کنند، باید به ۶ نکته مهم توجه نمایند. در اینجا نکات مهمی را که باید در هنگام خرید روغن زیتون مد نظر قرار دهید ذکر می‌کنیم.

نوع مصرف

در هنگام تصمیم گیری در زمینه خرید روغن زیتون، مصرف نهایی آن بسیار اهمیت دارد. مصرف نهایی، یعنی شما قصد دارید آن نوع روغن زیتون را برای چه هدفی استفاده کنید. نقطه‌ی دود ۲۰۵-۱۹۰ درجه سانتیگراد (۴۰۵-۳۷۰ درجه فارنهایت) روغن زیتون نشان می‌دهد که برخلاف باور عموم، روغن زیتون فرابکر برای بیشتر روش‌های آشپزی مناسب است؛ اما ویژگی مزه و عطر متمایز آن باعث می‌شود برای مصارفی مانند سس سالاد خوشمزه یا برای تفت دادن یا آشپزی متفاوت مدیترانه‌ای مناسب‌تر باشد.

مزه

روغن زیتون رودبار مزه‌ی میوه‌ای‌تر و آجیلی‌تری دارد، ولی نوع طارم آن مزه‌ای زمینی‌تر، علفی و گیاه مانند دارد. این مسئله دوباره به دلیل شرایط آب و هوایی، مواد معدنی موجود در خاک، رطوبت و دمای هوا است.

بیشتر بخوانید: نحوه تشخیص روغن زیتون اصل

قیمت

قیمت روغن زیتون، به نسبت خلوص و درجه آن متفاوت است. روغن زیتون فرابکر خالص‌ترین و در نتیجه گران‌ترین روغن زیتون است. البته گاهی به دلیل طعم و فواید سلامتی بخش روغن زیتون، افراد در مصرف آن به به عنوان سس سالاد یا ماسک صورت افراط می‌کنند. روغن زیتون‌های بکر برای آشپزی روزانه مقرون به صرفه‌تر هستند و فواید سلامتی بخش کمتری نسبت به سایر روغن زیتون‌ها دارند؛ از این رو از نظر صرفه اقتصادی، سلامتی بخشی و طعم، انتخاب بدی نیست.

شهرت نام تجاری

روغن زیتون از محصولاتی است که خیلی اوقات در سراسر دنیا در تولید آن تقلب می‌کنند. این تقلب به دلیل تولید محدود و تقاضای گسترده‌‌ی روغن زیتون در سطح جهان است. برخی تولید‌کنندگان متقلب، با بهره گیری از این کمبود و سوء استفاده از ناآگاهی مصرف کنندگان، محصولاتی جعلی، نامرغوب و غیراستاندارد تولید می‌کنند.

بنابراین، هنگام تصمیم گیری در مورد خرید روغن زیتون، در نظر گرفتن شهرت نام تجاری بسیار مهم است. قبل از خرید، اطلاعات آنلاین تولید‌کننده روغن زیتون و سامانه‌های مختلف مربوط به تاییدیه مصرف‌کنندگان را مطالعه کنید.

روغن زیتون ۱۰۰% تولید رودبار ۰۱۳، محصولی درجه یک است که توسط تولید‌کنندگان معروف در شهرستان رودبار تولید می‌شود.

کشور مبدأ

بهترین روغن زیتون‌ها‌، فقط در یک مبدأ و یک کشور تولید می‌شوند و بخش قابل توجهی از آنها برچسب مخصوص کشور مبدأ یعنی «بسته‌بندی‌ شده در رودبار» «یا بسته‌بندی شده در طارم» را روی خود دارند. برچسب‌های مبهمی مثل «ساخت اروپا» یا «تولید اروپا» قابل اعتماد نیستند و کیفیت پایین‌ یا شک برانگیزی دارند. روغن زیتون‌ ۰۱۳ از بهترین زیتون‌های رودبار تولید می‌‌شود.

توصیه می شود بخوانید: روغن زیتون اصل چه رنگی است؟

پرس سرد

روش پرس سرد، عطر و مزه روغن زیتون را حفظ می‌کند. اولین گام در روش پرس سرد، ساییدن میوه درخت زیتون و تبدیل آن به خمیر است. سپس خمیر را با یک سنگ روغنی یا وسیله دیگری فشرده می‌کنند و این فشار، روغن را از مواد جامد جدا می‌کند. روغن زیتونی که تحت فشار سرد قرار گرفته، عطر و مزه میوه‌‌ی اولیه را خواهد داشت و این کار عطر و مزه مشخصه روغن زیتون فرابکر را ایجاد می‌کند. (البته دستگاه‌های روغن گیری جدید نیز روش پرس سرد را انجام می‌دهند.)

بنابراین، این همان ۶ نکته مهمی است که باید هنگام خرید روغن زیتون مد نظر داشته باشید. ما در رودبار عاشق روغن زیتون هستیم و روغن زیتون ۰۱۳ ما، ترکیبی شگفت آور برای آشپزخانه شما است.

۳ پارامتر مهم که روغن زیتون خوب باید داشته باشد چیست؟

میوه‌ای، تندی و تلخی. معیار واقعی کیفیت یک روغن زیتون خاص زمانی اتفاق می‌افتد که شما آن را میل کنید. اگر طعم و مزه روی زبان شما باقی بماند و انگار زنده است، خوب است.

آیا روغن زیتون گران قیمت بهتر است؟

روغن زیتون خوب کیفیت غذای شما را بهبود می‌بخشد و اگرچه گران‌تر است، اما می‌تواند در هزینه شما صرفه جویی کند.

منبع: chenabgourmet

5/5 - (6 نفر امتیاز دادن)
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست