دلایل حساسیت به روغن زیتون در افراد چیست؟

دلایل حساسیت به روغن زیتون

حساسیت یک پدیده غیر ارادی است که بسته به طبع و بدن انسان‌ها به صورت‌های متفاوتی رخ می‌دهد. شاید برای شمایی که این مطلب را می‌خوانید هم پیش آمده باشد که صبح از خواب بیدار شده و عطسه‌های متوالی و آبریزش امانتان را بریده باشد. اینجاست که به سراغ داروهای ضد حساسیت مانند سیتریزین می‌روید تا به‌صورت مقطعی آن را برطرف کنید. حال این حساسیت از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ حساسیت ممکن است به‌صورت ارثی در ساختار بدن شما وجود داشته باشید یا اینکه به وسیله عوامل خارجی مانند آب و هوا، خاک، خوراک و بسیاری موارد دیگر مانند میوه و سبزیجات و … در بدن شما ظاهر شود. حساسیت به روغن زیتون هم یکی از موارد است که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم‌ و دعوت می کنیم تا در انتهای خواندن این متن، به فروشگاه سایت سر بزنید.

حساسیت به گرده و درخت زیتون

ما باغداران زیتون، قطعاً با این مشکل مواجه خواهیم شد به این دلیل که در زمان گرده افشانی درخت زیتون، حساسیت فصلی برای باغداران به وجود می‌آید، همچنین بعضی از افراد به گرد و خاکی که در زمان برداشت میوه زیتون به وجود می‌آید حساسیت داشته که در ابتدا باعث عطسه می‌شود و در صورت ادامه، به یک امر همیشگی و حساس برایشان تبدیل می‌شود.

در شهرهایی که درخت زیتون وجود دارد و زیتون چینی در آن رواج دارد، بسیاری از باغداران همه ساله به دلیل مشکل حساسیت به گرده و درخت زیتون، به پزشک مراجعه می‌کنند. پزشکان مدرن برای حساسیت‌های این گونه درمان قطعی ندارند اما در طب سنتی یک روش وجود دارد که فرد باید حجامت کرده و در محل حجامت خود، نمونه خاک یا گرد و غباری که به آن حساسیت دارد را بمالد تا دیگر به آن خاک یا گرد و غبار حساسیت نگیرد. البته این روش در آزمایش‌های اولیه موفق بوده و باید دید تا در آینده به یک امر رایج برای رفع حساسیت فصلی تبدیل خواهد شد با خیر؟

علائم حساسیت به روغن و میوه زیتون

حساسیت معمولاً در سنین نوجوانی در فرد ظاهر می‌شود و بستگی به عوامل مختلفی دارد. ممکن است فردی به‌وسیله تماس با خاک یا ادویه یا هر چیز دیگری به آن حساسیت پیدا کند. با توجه به اینکه مقاله‌ای در باب مضرات روغن زیتون کهنه منتشر کرده‌ایم، می‌توان گفت، بعضی از افراد به دلیل عدم شناخت روغن زیتون اصل و تازه نسبت به روغن‌های کهنه، آن را خریداری می‌کنند و ممکن است به آن حساسیت پیدا کنند.

این در مورد میوه زیتون هم صدق می‌کند، یعنی خوردن زیتون کهنه و پوسیده یا زیتون‌هایی که با سود و شیمیایی تغییر رنگ داده‌اند، می‌تواند غیر از بیماری، حساسیت‌های متنوعی برای بدنتان ایجاد کند. پس باید آن را از فروشگاه‌های معتبر خرید کرد. فروشگاه زیتون ۰۱۳ افتخار دارد تمام محصولات خود اعم از: روغن زیتون خوراکی، روغن زیتون مالشی، صابون زیتون، شامپو زیتون و دمنوش برگ زیتون و حتی روغن زیتون عمده را با ضمانت کیفیت تقدیمتان کند و در هر کجای ایران که هستید برایتان ارسال کند.

برای درمان افرادی که به درخت زیتون و گرده آن حساسیت دارند چه راهکاری وجود دارد؟

حساسیت به گرده درخت زیتون

همان طور که قبلاً گفتیم، حساسیت‌های فصلی در فصل چیدن میوه زیتون، برای باغداران زیتون و افرادی که برای چیدن میوه زیتون اقدام می‌کنند، به وجود می‌آید که اکثر پزشکان مدرن طب جدید با قرص‌هایی مانند سیتریزین (ضد حساسیت) آن را درمان می‌کنند؛ اما به نظر می‌رسد که درمان و نسخه‌های طب سنتی و قدیم در این موضوع بیشتر جواب می‌دهد به دلیل آنکه طبق دیده‌ها و شنیده‌هایی که در شهرستان رودبار توسط مردم محلی در این باره بوده، درمان به روش حجامت معکوس جواب داده است.

در این روش باید مقداری از خاک یا گرده‌ای که فرد به آن حساسیت دارد را به محل خراش حجامت بمالند تا فرد مورد نظر، دیگر از آن مورد، مبتلا به حساسیت فصلی نشود. این مورد از درمان را شاید در هیچ جای دیگر نشنیده باشید اما طبق تحقیقات محلی و انواع روش‌هایی که در شهرستان رودبار توسط حکمای طب سنتی این شهر انجام شده، این روش جواب داده و به نتیجه رسیده است.

مضرات روغن زیتون نامرغوب

ما همیشه برای خرید محصولات مخصوصاً خوراکی‌ها حساسیت به خرج داده و به دنبال با کیفیت‌ترین‌ها هستیم. محصولات تازه و مرغوب ضامن سلامتی انسان‌هاست؛ پس چه بهتر که در انتخاب روغن زیتون هم این حساسیت را داشته باشیم و از یک فروشگاه معتبر که روغن زیتون آزمایش شده را به فروش می‌رساند، خرید کنیم تا هم از اصالت روغن زیتون مطمئن شویم و هم سلامتی را به خانواده خود هدیه ‌کنیم.

استفاده از روغن زیتون نامرغوب، غیر از آنکه طعم نامطبوعی دارد، سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. متأسفانه یکی از روغن زیتون‌هایی که نمی‌توان به آن روغن زیتون گفت روغن زیتون بی بو است. اصلاً روغن زیتون بدون بو وجود ندارد چون روغن زیتون به بوی خود معروف است و تمام خاصیت آن در روغن زیتون اصل بابو وجود دارد. روغن زیتون بی بو قطعاً با روغن مایع و روغن‌های متفرقه دیگر مخلوط شده، پس از این به بعد گول افراد سودجو را نخورید.

نتیجه گیری

در بین خوراکی‌های حساسیت زا روغن زیتون و میوه زیتون در رده‌های خیلی پایین هستند، پس نباید روی این خوردنی‌ها حساسیت داشت. فواید روغن زیتون و میوه زیتون بسیار زیاد بوده به نحوی که از هزاران سال پیش و از زمان پیامبران و تا قرن‌های اخیر که دانشمندان معروف ایرانی و جهانی روی آن تحقیق کرده‌اند، روغن زیتون را بهترین روغن برای پخت و پز و حتی خوردن خام، دانسته و به خوردن آن سفارش ویژه کرده‌اند.

پیشنهاد ما این است که برای خرید مطمئن روغن زیتون فروشگاه زیر نظر ۱۳ اعتماد کرده تا بعد از یکبار خرید، مشتری دائمی این فروشگاه اینترنتی شوید. محصولات زیتون ۰۱۳ با ضمانت کیفیت و اصالت تقدیمتان می‌شود تا سلامتی را به شما هدیه کند.

آیا خوردن زیتون و روغن زیتون باعث ایجاد اگزما و کهیر پوستی می‌شود؟

دانستن طبع خوراکی‌ها خیلی مهم است و در تندرستی ما بسیار مؤثر است. پیشنهاد می‌کنم که مقاله طبع روغن زیتون سایت ما را مطالعه کنید. بدن هر فرد طبع و مزاج خاص خود را دارد پس باید قبل از خوردن هر چیز طبع آن را بدانیم. زیتون و روغن زیتون هم به همین منوال بوده و اگر می‌خواهید با خوردن این‌ها طبع بدنتان تغییر نکند، باید آن را با مصلح میل نمایید؛ البته که خوردن روغن زیتون اصل و زیتون تازه هیچ گاه موجب ایجاد کهیر و اگزما نخواهد شد مگر آنکه در خوردن آن زیاده روی شود و از محصولات کهنه و تاریخ گذشته استفاده شود.
فروشگاه آنلاین زیتون ۰۱۳ این افتخار را دارد که با کیفیت‌ترین محصولات را از باغ زیتون تا منزل شما بیاورد‌. رضایت شما همیشه دغدغه ما بوده که توانسته‌ایم رضایت همه خریداران را جلب کنیم. ما با شعار “اول سلامتی” به فکر سلامت شما عزیزان هستیم.

در حساسیت های این گونه، چه زمانی باید به دکتر مراجعه شود؟

معمولاً حساسیت‌های فصلی اینگونه، بعد از گذراندن دوره خود از بین می‌روند اما زمانی که این حساسیت گریبان گیر فردی می‌شود، او را کلافه می‌کند تا جایی که به پزشک مراجعه کرده و می‌خواهد هر طوری که شده از این موضوع خلاص شود. راهکارهایی که قبل‌تر گفتیم راه‌های خوبی برای درمان حساسیت به گرده و درخت زیتون است. حال اگر با خوردن میوه زیتون یا روغن زیتون، دچار حساسیت‌های پوستی شدید که کمتر کسی این مشکل برایش پیش می‌آید، باید به پزشک مراجعه کنید تا پروسه درمان و دلایل حساسیت مشخص شود. اغلب این مشکلات از زیتون‌ها و روغن زیتون نامرغوب به وجود می‌آید.

5/5 - (7 نفر امتیاز دادن)
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

7 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • مهدی زاهدی
  2022-11-17 11:02 ق.ظ

  یادمه که قبلا چند سالی میرفتم رودبار واسه زیتون چینی بعد از مدتی که زیتون چینی کردم به گرده درخت زیتون حساسیت پیدا کردم و هی عطسه می کردم مجبور شدم کارم رو عوض کنم. البته این حساسیت تو خانواده ما ارثی بود. زیتون که حرف نداره روغن زیتون هم خیلی خوشمزه ست.

  پاسخ
  • بله درسته گرد و غبار درخت زیتون مخصوصا در فصل گلدهی باعث آلرژی هم میشه اما روغن زیتون عوارضی نداره.

   پاسخ
 • یکی از اقوام ما هم به درخت زیتون حساسیت داشت ولی روغن زیتون نه. روغن زیتون خالص همیشه می خوره هیچ مشکلی هم نداره ولی تا میره پیش درخت زیتون یا مثلا یه درخت زیتون جلوی خونه شون داره هر سال می خواد اونو بچینه بعدش دو سه روز عطسه و آبریزش بینی میگیره. فک کنم از گرده های گل درخت باشه.

  پاسخ
  • معمولا این عطسه ها به دلیل گرده های گل درخت زیتون هست که پزشکان برای رفعش سیتریزین میگن بخورید برطرف میشه ولی خود روغن زیتون آلرژی زا نیست.

   پاسخ
 • معمولا به گرده درختش حساسیت شاید ایجاد کنه که باعث عطسه زیاد و آبریزش بینی میشه اونم با سیتریزین حل میشه ولی روغن زیتون هیچ حساسیتی نداره.

  پاسخ
  • ممنونم که تجربه تون رو به اشتراک گذاشتید. بله حساسیت ایجاد نمیکنه.

   پاسخ
 • حسین مهرپور
  2024-05-13 12:01 ب.ظ

  ریختن روغن بنفشه پایه کنجدی در سوراخ هر بینی در شب موقع خواب کمک به تسکین علائم حساسیت فصلی خواهد کرد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست