آیا می‌توان به جای روغن نباتی از روغن زیتون استفاده کرد؟

روغن زیتون به جای روغن نباتی

بله، می‌توانید به جای روغن نباتی از روغن زیتون استفاده کنید. روغن زیتون سالم‌تر و با کیفیت‌تر از بسیاری از روغن‌های نباتی است و می‌تواند در بسیاری از غذاها به عنوان جایگزین مناسبی برای روغن نباتی استفاده شود.

روغن زیتون و روغن نباتی جایگزین دقیقی برای یکدیگر نیستند؛ بنابراین مهم است که قبل از جایگزین کردن روغن زیتون با روغن نباتی، شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها را بدانید. در ادامه نکات مهم را در اینجا به شما ارائه می‌دهیم و سپس توضیح می‌دهیم که چه زمانی روغن زیتون را به جای روغن نباتی انتخاب کنید.

آنچه در مورد انتخاب روغن زیتون به جای روغن نباتی باید بدانید

اولین تفاوت بین روغن زیتون و روغن نباتی در طعم آن است. طعم روغن زیتون فرابکر بسته به انواع زیتون‌های مورد استفاده در هنگام روغن گیری متفاوت است، اما به طور کلی طعم بسیار علفی، فلفلی و تلخی دارد که بسیار متمایز از روغن‌های دیگر است. از سوی دیگر، “روغن نباتی” معمولاً از ترکیبی از روغن‌های مختلف، معمولاً روغن کانولا، روغن نخل و روغن ذرت ساخته می‌شود. این روغن‌ها قبل از مخلوط شدن با یکدیگر بسیار تصفیه می‌شوند که به روغن نباتی حاصل طعمی ملایم و خنثی می‌دهد که آن را از روغن زیتون متمایز می‌کند.

این فرآیندهای تصفیه (یا عدم وجود آنها) نیز تأثیر زیادی بر مزایای تغذیه‌ای این روغن‌ها دارد. روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات مفید است و روغن زیتون فرابکر که حرارت یا فرآوری نشده است، دارای سطوح بسیار بالایی از این ترکیبات مفید و در نتیجه فواید تغذیه‌ای زیادی است. از سوی دیگر، گیاهانی که روغن‌های گیاهی را تشکیل می‌دهند معمولاً برای شروع خیلی مغذی نیستند و سپس بیشتر تصفیه می‌شوند که هر گونه ترکیبات غذایی که ممکن است داشته باشند را از بین می‌برد؛ بنابراین اگر روغنی را برای سلامتی انتخاب می‌کنید، روغن زیتون فرابکر انتخاب مناسب‌تری است.

بیشتر بدانید: آیا می‌توانید از روغن زیتون دوباره استفاده کنید؟

چه زمانی به جای روغن نباتی، روغن زیتون را انتخاب کنیم؟

روغن زیتون برای سلامتی بدن بسیار مفید است و می‌تواند جایگزین خوبی برای روغن نباتی در بسیاری از غذاها باشد. به طور کلی، روغن زیتون برای مصارف خام، مثل سالاد و ترشی‌ها یا در پخت غذاهای خاص مانند غذاهای مدیترانه‌ای، مناسب است؛ اما برای پخت در دمای بالا، مانند سرخ کردن، بهتر است از روغن نباتی استفاده کنید.

اکنون که تفاوت اولیه روغن زیتون در مقابل روغن نباتی را می‌دانید، زمان آن رسیده است که در مورد زمان‌های آشپزی خاصی صحبت کنیم. در اینجا پنج موقعیت وجود دارد که می‌توان روغن زیتون را جایگزین روغن نباتی کرد:

  1. سس سالاد: روغن زیتون به دلیل طعم لذیذش، بهترین انتخاب برای سس سالاد سرد است. روغن نباتی به دلیل طعم خنثی‌اش، واقعاً هیچ طعمی به سس شما نمی‌دهد.
  2. مارینادها: (ماریناد کردن به معنای خیساندن مواد غذایی در یک مخلوط از ادویه‌ها، روغن و مواد دیگر است تا قبل از پخت، طعم و عطر خاصی به غذا ببخشد.) مانند سس‌های سالاد، مارینادها موقعیت مناسبی برای ترکیب روغن زیتون هستند. طعم قوی روغن زیتون طعم قوی هر گوشتی را که انتخاب کرده‌اید تکمیل می‌کند و ماریناد خانگی را طعم دارتر می‌کند. متأسفانه، یک روغن نباتی به ماریناد خانگی شما از نظر تغذیه یا طعم اضافه نمی‌کند.
  3. تفت دادن و سرخ کردن: روغن زیتون نیز یک انتخاب عالی برای تفت دادن و سرخ کردن غذا (معروف به سرخ کردن تابه) روی اجاق گاز است. به دلیل حرارت کمتر صفحه اجاق گاز، به ندرت دما را از نقطه دود روغن زیتونبالاتر می‌برد. روغن زیتون همچنین یکی از روغن‌های سالم‌تر و خوشمزه‌تر برای پخت و پز است، به همین دلیل است که بسیاری از آشپزهای خانگی هنگام تفت دادن گوشت و سبزیجات بدون تردید به سراغ آن می‌روند.
  4. سرخ کردن عمیق: اگر دوست دارید در خانه سرخ کنید، احتمالاً می‌توانید از روغن زیتون برای سرخ کردنیا روغن نباتی استفاده کنید. نقطه دود روغن زیتون فرابکر تازه حدود ۴۰۰ درجه فارنهایت است که برای اکثر شرایط سرخ کردنی خانگی به اندازه کافی زیاد است. اگر نمی‌خواهید طعم روغن زیتون را به هر غذایی که سرخ می‌کنید بدهید، روغن نباتی انتخاب بهتری است.
  5. پخت: اینکه کدام روغن را هنگام پخت انتخاب کنید واقعاً به دستور پخت بستگی دارد. برخی از دستور العمل ها، مانند کیک روغن زیتون، به طور ویژه طراحی شده‌اند تا طعم منحصر به فرد روغن زیتون را به نمایش بگذارند. با این حال، اگر در دستور غذا نیاز به یک روغن با طعم خنثی مانند روغن نباتی باشد، جایگزینی با روغن زیتون طعم نهایی پخت را از بین می‌برد.

هر زمان که روغن زیتون را انتخاب می‌کنید، به خاطر داشته باشید که طعم خود را به هر غذا یا نوشیدنی ای که درست می‌کنید، می‌بخشد. به همین دلیل است که فروشگاه زیتون ۰۱۳ روغن زیتون فرابکر را ارائه می‌دهد تا طعم مناسبی برای هر موقعیتی داشته باشید. به بخش فروشگاه ما برای خرید روغن زیتون مراجعه کنید.

منبع: brightland

5/5 - (2 نفر امتیاز دادن)
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست