چه فاکتورهایی قیمت روغن زیتون را تعیین می‌کند؟

فاکتورهای قیمت روغن زیتون

قیمت روغن زیتون با چه فاکتورهایی مشخص می‌شود؟ شاید فکرش را هم نمی‌کردید که عواملی همچون نوع زیتون، روش روغنگیری، نوع آب درختان زیتون، شرایط آب و هوایی منطقه، خالص بودن روغن، تازه یا کهنه بودن و همچنین زمان روغنگیری زیتون در قیمت آن تاثیرگذار باشد. در ادامه به صورت تخصصی به این فاکتورها می‌پردازیم.

نوع زیتون

زیتون‌ها انواع مختلفی دارند که در مقاله انواع زیتون می‌توانید با آنها آشنا شوید. اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که روغنی که از زیتون ماری گرفته می‌شود با روغنی که از زیتون گرده یا شنگه یا زیتون آربیکن گرفته می‌شود، اینها با هم تفاوت دارند.

البته در اینجا باید بگوییم که از لحاظ کیفیت، اگر زیتون سالم باشد و کرم زدگی نداشته باشد، همگی روغن زیتون با کیفیتی دارند. طبق تحقیقات مشخص شده که روغن زیتونی که از زیتون ماری استخراج می‌شود عامه پسند‌تر است. این نوع روغن کمتر یافت می‌شود و گرانتر است؛ ولی اگر به دنبال خواص روغن زیتون هستید همگی آنها از خواص کامل روغن زیتون برخوردارند‌‌.

روش روغنگیری

دو نوع روش روغنگیری وجود دارد؛ روغنگیری به روش پرس سرد و پرس گرم. روغن زیتون اگر به روش پرس سرد روغنگیری شود، تمام خواص آن حفظ می‌شود. البته در این روش دستگاه روغن کمتری به تولید‌کننده می‌دهد. اغلب تولید کنندگان از روش پرس گرم برای روغنگیری زیتون استفاده می‌کنند؛ چون دستگاه روغن بیشتری با این روش پس می‌دهد. باید بدانید که اکثر خواص روغن زیتون با این روش از بین می‌رود. اینجاست قیمت روغن زیتون پرس سرد بیشتر خواهد شد. روغن زیتون‌های تصفیه شده هم وجود دارد که ارزش خرید ندارند چون با عمل تصفیه که روی روغن زیتون انجام می‌گیرد، خواص اصلی خود را از دست می‌دهد و فقط فایده آن بی‌بو بودن آن است.

زمان روغنگیری زیتون

آیا می‌دانستید زیتونی که برای روغنگیری انتخاب می‌کنید باید بلافاصله یا نهایتا تا ۴۸ ساعت بعد از چیدن از درخت، روغنگیری شود؟ بله دقیقاً همین طور است؛ زیرا اگر این کار را نکنید، طعم و مزه و بوی روغن زیتون شما تغییر می‌کند و شما روغن زیتون با کیفیتی نخواهید داشت. بعضی از مشتریان به ما می‌گویند در شهرشان جلوی چشم مشتری روغن زیتون می‌گیرند؛ این یک روش کاملا اشتباه است. چون روغنگیری در جلوی چشم مشتری برای کنجد و بادام است و نمی‌توان زیتون را انبار کرد و بعد از مدت‌ها بیاورید و جلوی مشتری روغنگیری انجام دهید. از این فروشنده‌ها خرید نکنید چون روغن زیتون فاسد شده را تحویل گرفته‌اید و برای سلامت شما مضر است.

تازه بودن روغن زیتون

عوامل موثر در قیمت گذاری روغن زیتون، تازه بودن روغن زیتون است. یعنی روغن زیتونی که به مشتری تحویل داده می‌شود اگر امساله باشد قیمت بالاتری دارد، ولی اگر برای سال قبل باشد باید قیمت کمتری داشته باشد. این موضوع و تشخیص روغن زیتون تازه از کهنه کمی سخت است و فروشنده‌ها از این حربه استفاده می‌کنند و ممکن است روغن زیتون ارزان‌تری به اسم روغن زیتون تازه بخرید اما روغن شما از محصولات سال قبل یا سالهای قبل باشد که باید این موضوع مورد توجه در قیمت روغن زیتون باشد.

کاملا خالص باشد

پیدا کردن روغن زیتون خالص کمی سخت شده و امروزه روش‌های پیچیده‌ای برای خالص نشان دادن روغن زیتون بکار می‌رود که شما خریداران با آن آشنا نیستید و گول رنگ و لعاب و ظاهر بسته بندی‌ها را نباید بخورید و قیمت پایینی که دارند باعث جذب شما و خرید می‌شود. قطعاً روغن زیتون خالص قیمت بالایی در بازار دارد و اگر قیمت خیلی پایین‌تری را مشاهده کردید، حتما آن روغن زیتون را در یک آزمایشگاه معتبر آزمایش بگیرید تا از خالص بودن آن مطمئن شوید.

اسانس‌ها و رنگ‌های طبیعی باعث شده که بسیاری از خریداران در خرید روغن زیتون فرابکر به اشتباه افتاده و در حالی که پول خود را خرج می‌کنند. جنس ناخالص یا روغن زیتون‌های مخلوط با روغن مایع یا مخلوط با روغن سویا تحویل بگیرند. پس توجه داشته باشید که از فروشگاه‌های معتبر یا از کشاورزان محلی خرید کنید تا روغن خالص و اصل را برای مصرف خود تهیه کنید.

نتیجه

اگر شما هم از آن جمله افرادی هستید که به سلامتی خود اهمیت می‌دهید باید بخشی از هزینه‌های خود را صرف سلامتی کنید تا بدن سالمی داشته باشید. یکی از راه‌های سلامت بدن، استفاده از در سبد غذایی بصورت سرد و پخت و پز با روغن زیتون است. پارامترهای زیادی در قیمت گذاری روغن زیتون موثر است که به چند مورد اشاره کردیم. اگر شما هم از روغن زیتون اصل ۰۱۳ استفاده کرده‌اید لطفا تجربه خود را برای ما در زیر این پست بنویسید.

4.7/5 - (3 نفر امتیاز دادن)

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست